Zaćma to poważna choroba oczu, która nazywana jest także złodziejką wzroku. Choroba ta niestety rozwija się powoli i podstępnie, z biegiem czasu coraz bardziej osłabiając zdolność widzenia, dlatego objawy zaćmy pojawiają się nierzadko dopiero w późniejszym wieku. Dowiedz się, jakie są przyczyny zaćmy i w jaki sposób objawia się ta choroba.
Przyczyny zaćmy
Zaćma jest chorobą, której główną przyczyną jest starzenie się organizmu. Wraz z postępującym wiekiem w soczewce oka gromadzą się cząsteczki białka, które utrudniają załamywanie światła w oku. Skutkiem tego jest zmętnienie i spadek elastyczności soczewki, co kończy się utratą zdolności oka do akomodacji. Objawy zaćmy zaczynają najczęściej pojawiać się po 50. roku życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku.
Samo starzenie się nie jest jedyną przyczyną zaćmy. Ryzyko wystąpienia tej choroby zwiększa się także w przypadku:
- przyjmowania leków steroidowych;
- długotrwałej ekspozycji oczu na promienie słoneczne;
- urazów oka;
- nałogów, takich jak alkoholizm czy nikotynizm;
- predyspozycji genetycznych.
Jakie objawy daje zaćma?
Jak już wspomnieliśmy, zaćma działa podstępnie. Wiele osób może bagatelizować objawy, uznając je za naturalne pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem. Niestety ten sam błąd popełniają często lekarze, przepisując pacjentom mocniejsze soczewki korekcyjne, zamiast skierować ich na specjalistyczną diagnostykę i operacyjne leczenie zaćmy. Pierwsze objawy zaćmy to:
- pogorszenie się wzroku;
- efekt widzenia przez mgłę;
- gorsze postrzeganie głębi kolorów;
- problem z rozróżnianiem kształtów.
Jako opiekunka osoby starszej możesz zaobserwować rozwój tej choroby u swojego podopiecznego, obserwując jego źrenice. U osoby zdrowej źrenice mają kolor czarny, natomiast u osób chorujących na zaćmę stają się one mleczno-szare, a w zaawansowanej zaćmie nawet białe.
Jak opiekować się osobą starszą z zaćmą?
Twój podopieczny ma problemy ze wzrokiem? Nie będąc lekarzem okulistą nie jesteś w stanie mu pomóc, oczywiście z wyjątkiem zapewnienia mu właściwej opieki i niezbędnej w codziennym funkcjonowaniu pomocy. Zaćmę możesz wstępnie rozpoznać poprzez wspomnianą obserwację źrenic, jeśli jednak skarży się on na problemy ze wzrokiem, nakłoń go na wizytę u lekarza.
Będzie to oczywiście wymagało od Ciebie kompetencji językowych, dlatego praca w Niemczech bez języka jest dobrym pomysłem dla opiekunek zajmujących się przede wszystkim seniorami o dobrym zdrowiu.
Jak leczy się zaćmę?
Leczenie zaćmy wymaga zabiegu chirurgicznego. Podobnie jak w przypadku innych chorób, im szybciej postawiona jest diagnoza, tym większe są szanse powodzenia. Dlatego jako opiekunka dopilnuj tego, żeby Twój podopieczny jak najszybciej wyraził chęć wizyty u okulisty po zauważeniu u siebie problemów ze wzrokiem.
Chirurgiczne leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej cząsteczkami białka soczewki i zastąpienia jej nową. Skuteczność tego zabiegu jest wysoka, a operacja zastąpienia soczewki często daje oczekiwane efekty.
Jeżeli natomiast Twój podopieczny po operacji zaćmy nadal ma występujące wcześniej objawy, może to oznaczać, że przyczyną są inne współistniejące choroby. W takiej sytuacji zadbaj o to, żeby senior udał się do lekarza w celu wykonania dalszej diagnostyki.