Jak zapobiegać odwodnieniu u osoby starszej?

pexels-cottonbro-4057739-e1624980959387

Woda stanowi około 60% ludzkiego organizmu i reguluje pracę większości organów i procesów życiowych. Jej niedobór bardzo szybko odbija się na samopoczuciu, a długotrwałe odwodnienie pozostawi ślad na zdrowiu, szczególnie u osób w zaawansowanym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do odwodnienia u seniorów. Podpowiadamy opiekunkom osób starszych, w jaki sposób pilnować podopiecznych, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

 

Jakie objawy daje odwodnienie?

Objawy odwodnienia następują po sobie kolejno i coraz mocniej doskwierają osobom, u których występuje niedobór wody w organizmie. Pierwszym objawem odwodnienia jest uczucie pragnienia, które jest jasną informacją, jaką daje odwodniony organizm. W następnej kolejności mamy do czynienia z oszczędzaniem wody przez organizm, czego efektem może być suchość w ustach. Odwodniony organizm będzie wydalał mocz o silnie żółtym zabarwieniu.

Jednak te objawy niekoniecznie muszą być zauważone przez opiekunkę osoby starszej. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy podopieczny nie ma spierzchniętych ust, nie uskarża się na bóle i zawroty głowy, nie odczuwa nadmiernego zmęczenia lub osłabienia organizmu. W zaawansowanym stopniu odwodnienia może dochodzić także do omdleń.

 

Poznaj choroby seniora

Odpowiadając na oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, zawsze dopytuj o szczegóły dotyczące zdrowia swojego podopiecznego. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się do sprawowania nad nim opieki. W kwestii pilnowania, aby się nie odwodnił, na pewno Twoją uwagę powinny zwrócić między innymi choroby nerek.

 

Jak pomagać seniorowi nawadniać organizm?

Podstawowym sposobem na nawadnianie organizmu jest oczywiście picie różnych płynów, najlepiej wody, choć można uzupełniać ją również kawą i herbatą, mlekiem, napojami, sokami czy nawet zupami. Optymalna ilość wody dla dorosłego człowieka to około 30 mililitrów na każdy kilogram ciała, dlatego warto znać wagę swojego podopiecznego. Wodę można dostarczyć do organizmu także dzięki podawaniu seniorowi do jedzenia owoców i warzyw. Nawadnianie można wspomagać także elektrolitami.

 

Senior nie chce pić?

Starsi ludzie niestety często zaniedbują picie wody, dlatego warto pomagać im w regularnym nawadnianiu organizmu. Jak to zrobić?

  • Przypominaj o piciu wody lub napojów.
  • Gotuj często zupy na obiad.
  • Dotrzymuj towarzystwa przy kawie lub herbacie.
  • Porozstawiaj szklanki z wodą w miejscach, w których podopieczny często przebywa.

Warto przekonać seniora do nawadniania organizmu i pomagać mu w tym. Na pewno pozytywnie odbije się to na jego zdrowiu, za co będzie Ci wdzięczny.

Sprawdź również: