Jak dobrze spać w nocy?

Jak-dobrze-spac-w-nocy[1]

Sen to jedna z najważniejszych czynności w życiu człowieka. Dzieciom pozwala rosnąć i prawidłowo się rozwijać a dorosłym zapewnia odpowiedni odpoczynek organizmu, dając jednocześnie energię do pracy i nauki w ciągu dnia. Kiedy pojawiają się problemy ze snem organizm zaczyna gorzej funkcjonować, co wpływa na wszystkie obszary życia – szczególnie zdrowie i samopoczucie.

Co robić, aby dobrze spać w nocy?

1. Nie spać w dzień i na zapas – drzemki w ciągu dnia bywają zalecane pod warunkiem, że noc również należy potem do przespanych. Jeśli sen w ciągu dnia powoduje problemy z zaśnięciem wieczorem, nie powinno się ucinać sobie nawet krótkich drzemek.

2. Zadbać o spokój – stres to najgorszy wróg spokojnego snu. Jeśli zdenerwujemy się przed samym pójściem spać jest duża szansa na niespokojny sen albo jego brak. Dlatego przed snem warto wyciszyć się i zrelaksować przy ulubionej książce czy muzyce.

3. Nie kąpać się i nie uprawiać sportu bezpośrednio przed snem – aktywność fizyczna jest bardzo wskazana dla zachowania zdrowia. Jednak ważne jest, żeby nie obciążać organizmu przed samym snem. To utrudnia jego wyciszenie i powoduje kłopoty z zaśnięciem. Kąpiel bezpośrednio przed snem wbrew pozorom również nie jest zalecana. Optymalny czas kąpieli to 90 minut przed snem – po tym czasie organizm będzie miał idealne warunki do dobrego snu.

4. Zażyć ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem – obciążony żołądek to gwarancja problemów z zaśnięciem. Organizm zamiast się regenerować będzie skupiony na trawieniu pokarmu. Najważniejsza zasada to zachowanie 2-3 godzinnego odstępu od snu.

5. Zrezygnować z pobudzających napojów – kawę, herbatę czy napoje energetyczne zdecydowanie powinno się spożywać w pierwszej części dni. To daje możliwość organizmowi wyciszyć po południu i przygotować do snu.

6. Zadbać o przewietrzenie pomieszczenia i jego odpowiednią temperaturę – idealna temperatura w sypialni to około 19-20 stopni Celsjusza. Organizm wtedy nie przegrzewa się ani nie marznie. Warto też regularnie wietrzyć pomieszczenie.

7. Nie palić papierosów – używki również zaburzają jakość snu i powodują kłopoty z zaśnięciem. To podwójny cios dla organizmu, który źle śpi, a dodatkowo jest regularnie podtruwany.

8. Przespacerować się – nie ma nic skuteczniejszego jak dotlenienie organizmu. Krótki i spokojny spacer przed snem na pewno przyczyni się do poprawy jego jakości.

Rozwiązania dla osób starszych

Zadbanie o wszystkie te nawyki może być kłopotliwe dla osób starszych, a to głównie one borykają się z niespokojnym snem. Pomocą w tym przypadku może być opiekunka osób starszych – Niemcy to kraj, gdzie takie rozwiązanie stosowane jest bardzo często. Seniorzy dzięki temu posiadają najlepszą opiekę i zachowują zdrowie przez długie lata.

Sprawdź również:

Nie daj się stresowi

Stres towarzyszy nam w naszym codziennym życiu. Długotrwały stres jest najgorszy i może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób w naszym organizmie. Osoby żyjące w ciągłym

Czytaj więcej »