Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Elderly holding a hand on the shoulder

Polki bardzo chętnie podejmują się pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. Z drugiej strony są bardzo cenione i chwalone zarówno przez seniorów, jak i ich bliskich. Dowiedz się, skąd w Niemczech tak duże zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych, a także dlaczego to właśnie Polki bardzo często są poszukiwane do opieki nad seniorami za naszą zachodnią granicą. Przekonaj się, dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech.

Opiekunki z Polski w Niemczech – dlaczego są potrzebne?

Niemieckie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się  w Europie. Seniorzy stanowią obecnie bardzo wysoki odsetek populacji. Jak wiadomo, podeszły wiek może wiązać się ze złym stanem zdrowia oraz brakiem samodzielności, przez co wiele starszych osób po prostu nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i wymaga całodobowej opieki.

Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie opiekunka osób starszych w Niemczech. Zatrudnienie osoby do opieki nad seniorem w przypadku wielu rodzin osób starszych, jest po prostu koniecznością.

Dom opieki czy opieka w domu?

Jednym z rozwiązań, które pozwala zapewnić seniorom bezpieczeństwo, jest umieszczenie ich w domach opieki. Decyzja ta wiąże się jednak z wieloma emocjami, w związku z czym wiele osób po prostu sobie tego nie wyobraża. Osoba starsza może wówczas poczuć się niechciana i odrzucona, co z kolei u bliskich również może spowodować wyrzuty sumienia. Seniorzy mogą do tego odczuwać wiele negatywnych emocji związanych z koniecznością opuszczenia domu, w którym spędzili wiele lat lub nawet całe swój życie.

Oczywiście są też pozytywne strony tego rozwiązania. W domu opieki senior może nawiązać kontakty z innymi osobami starszymi i poczuć drugą młodość, rozmawiając z rówieśnikami i wspominając z nimi minione lata życia. Plusem jest też profesjonalna opieka, jaką seniorzy są otoczeni przez całą dobę.

Opiekunki z Polski alternatywą dla domu seniora

Inną opcją zapewnienia seniorom wymaganej opieki jest zatrudnienie opiekunki. Osoba starsza przede wszystkim pozostaje w domu, z którym jest emocjonalnie związana. Na co dzień funkcjonuje w środowisku, które doskonale zna i w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo. Nie ma również ewentualnego poczucia odrzucenia, jakie może towarzyszyć seniorom przebywającym w domach opieki. Może zawsze ugościć bliskich, ma kontakt z sąsiedztwem, w pobliżu ma zaufanych ludzi i specjalistów, jeśli zdrowie jej na to pozwala, może udać się do pobliskiego sklepu, świątyni, kawiarni czy przychodni lekarskiej.

Jednocześnie z seniorem przebywa osoba, która przez całą dobę troszczy się o jego komfort i bezpieczeństwo. Zapewnia posiłki, pomaga w czynnościach toaletowych, robi zakupy czy towarzyszy w wolnych chwilach. Nic więc dziwnego, że zatrudnianie opiekunek osób starszych w Niemczech jest tak popularnym rozwiązaniem.

Opiekunki z Polski w Niemczech – dlaczego są cenione?

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech? Polki są cenione jako opiekunki osób starszych w Niemczech z kilku powodów.

  • Po pierwsze, Polki są znane ze swojej troski, cierpliwości i empatii, które są ważne w opiece nad osobami starszymi. Niemcy doceniają te cechy i uważają Polki za odpowiednie opiekunki.
  • Po drugie, Polki często posiadają doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, ponieważ w Polsce praca opiekunki osób starszych jest powszechna.
  • Kolejnym powodem jest znajomość języka niemieckiego. Wielu Polaków uczy się języka niemieckiego i jest w stanie porozumieć się z osobami starszymi, które nie mówią płynnie po angielsku.
  • Dodatkowo, Polki są również cenione za swoją elastyczność i gotowość do pracy.

Choć opieka nad osobami starszymi to wymagające wyzwanie, może przynieść opiekunce wiele satysfakcji.

Sprawdź również: