Jak opiekować się starszym panem?

senior

Opiekunki muszą liczyć się z tym, że przyjdzie im pomagać osobom starszym przy myciu i ubieraniu się. Problematyczne może okazać się to tych opiekunek, które podejmują się pracy ze starszym panem. W grę wchodzi oczywiście niezręczność związana z czynnościami wokół okolic intymnych. Szczególnie skrępowane będą czuły się młodsze kobiety oraz opiekunki bez dużego doświadczenia. Na tym jednak nie kończą się trudności w pracy z mężczyznami. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z opieką nad starszym panem, w tym również w sytuacjach krępujących.

Upewnij się, że jesteś wystarczająco silna fizycznie

Jako opiekunka możesz stanąć przed koniecznością pomocy osobie starszej we wstawaniu czy poruszaniu się po domu. Mężczyźni są z reguły wyżsi i ciężsi niż kobiety i nie chodzi tu o ewentualną otyłość, ale po prostu o cechy fizjologiczne obu tych płci. Dlatego opiekunki pracujące z mężczyznami stają przed trudniejszym zadaniem, które wymaga od nich siły fizycznej i wytrzymałości.

W tej kwestii jeszcze na etapie podejmowania rekrutacji do pracy powinnaś dobrze zastanowić się nad tym, czy jesteś w stanie zapewnić swojemu podopiecznemu odpowiednią opiekę. Jeśli nie czujesz się wystarczająco silna fizycznie, lepiej jest poszukać ofert opieki nad starszymi paniami lub mężczyznami o mniejszych gabarytach fizycznych. Bądź uważna szczególnie wtedy, kiedy oferta dotyczy pracy w Niemczech od zaraz i masz mało czasu na podjęcie decyzji.

Jak zadbać o higienę intymną starszego pana?

Wielu seniorów wymaga pomocy przy czynnościach toaletowych lub ubieraniu się. I właśnie tutaj możesz napotkać na niedogodności związane z różnicą płci. Niezręczność może okazać się jeszcze większa, jeśli ciało Twojego podopiecznego mimowolnie zareaguje na dotyk kobiety. Musisz wiedzieć, że dla niego taka sytuacja również jest bardzo zawstydzająca. Dlatego powinnaś unikać rozmowy na ten temat i kontynuować swoją pracę, jak gdyby nic się nie stało.

Inną sytuacją są niejednoznaczne aluzje, jakie mogą kierować w twoją stronę starsi panowie. Mogą wynikać one po prostu z rubaszności, jednak nie zawsze świadczą źle o Twoim podopiecznym. Pamiętaj o tym, że dzisiejsi seniorzy dorastali i żyli w czasach, kiedy żarty na tle seksualnym, dziś uchodzące za seksistowskie i niesmaczne, były powszechnie akceptowalne. W innych przypadkach mogą wynikać np. z demencji, kiedy to panowie nie do końca są świadomi, czy zajmuje się nimi opiekunka czy ich żona lub partnerka.

W takich sytuacjach zawsze staraj się zachować zimną krew i najlepiej nie reagować. Oczywiście w przypadku nachalnych i powtarzających się aluzji, które kierują do Ciebie podopieczni w pełni zdrowi i bez zaburzeń zdrowia psychicznego, możesz poruszyć temat z samym pacjentem, jego rodziną lub swoim koordynatorem.

Sprawdź również: