Długość życia w krajach rozwiniętych systematycznie się wydłuża, a seniorzy przechodzący na emeryturę często nadal są w bardzo dobrej formie fizycznej. Nic dziwnego, że od siedzenia w domu wolą uprawianie ogródka, spacerowanie z psem oraz nordic walking. Szczególnie ta ostatnia aktywność uprawiana na świeżym powietrzu, często w towarzystwie opiekunki, cieszy się ogromną popularnością.
Aktywny senior uprawia nordic walking
Popularyzacja nordic walking w Polsce nastąpiła już kilka lat temu, ale wcześniej dyscyplina była znana i praktykowana w innych częściach Europy, np. Niemczech. Opiekunki osób starszych, które wyjeżdżały do pracy właśnie do naszych zachodnich sąsiadów, zauważały zainteresowanie aktywnościami fizycznymi uprawianymi na świeżym powietrzu. A jaki ruch jest bardziej naturalny od chodzenia?
W nordic walking marsz odbywa się w stałym tempie, przy udziale kijków. Dzięki temu starsza osoba zachowuje równowagę, czuje się pewnie, sama decyduje o tym, jak szybko chodzi i kiedy robi przerwy. Korzyści wynikających z uprawiania nordic walking jest sporo, a najważniejsze z nich zebraliśmy poniżej.
Zalety nordic walking
Lista zalet nordic walking jest długa. Zapoznając się z nią, zrozumiesz dlaczego opiekunki osób starszych w Niemczech rekomendują ją swoim podopiecznym jako bezpieczną, przyjemną i łatwą do przyswojenia. O ile senior nie ma dysfunkcji ruchowych oraz przeciwwskazań medycznych, ta dyscyplina będzie dla niego najbardziej odpowiednia, ponieważ:
- nie wymaga zaawansowanych umiejętności ani wysokiego poziomu sprawności;
- może być uprawiania wszędzie – w miejscu zamieszkania i poza nim, na drodze leśnej lub asfaltowej;
- wzmacnia cały organizm, szczególnie tułów, ręce, nogi, barki i brzuch, angażując nawet 90% mięśni;
- wzmacnia kości i serce;
- poprawia ruchomość kręgosłupa;
- zmniejsza napięcie w stawach i odcinku szyjnym kręgosłupa;
- poprawia równowagę, koordynację;
- odciąża stawy kolanowe, kręgosłup.
Pozostałe zalety nordic walking
Mając na uwadze powyższe, można śmiało stwierdzić, że nordic walking jest bezpiecznym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu na powietrzu, połączonym ze spalaniem zbędnych kilogramów. Sprzyja też socjalizacji – sympatycy spotykają się w większych grupach, by maszerować wspólnie, a jest to okazją do rozmów, zawiązywania nowych znajomości i ogólnie zwalczania samotności.