Pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka osób starszych – co musisz wiedzieć?

sunset-in-berlin-with-the-river-spree-2023-11-27-05-08-48-utc-min-scaled[1]

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech może być zarówno satysfakcjonującym doświadczeniem, jak i wyzwaniem. Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, ważne jest, abyś dokładnie zapoznała się z różnymi aspektami związanych z tą pracą.

Dokładnie zapoznaj się z ofertą pracy

Podejmując pracę w Niemczech jako opiekunka osób starszych, przede wszystkim musisz dokładnie zapoznać się z warunkami określonymi w ofercie pracy. Sprawdź, jakie są wymagania dotyczące stanu zdrowia podopiecznego, jego stopień samodzielności oraz specyficzne potrzeby. Zestaw te informacje ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, aby ocenić, czy jesteś odpowiednią kandydatką do pracy w danym miejscu. Warto wiedzieć, czy wymagana jest pomoc przy codziennych czynnościach, czy może bardziej skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. 

Nie zapominaj także o aspektach ważnych dla Ciebie, czyli wynagrodzeniu, legalności zatrudnienia czy godzinach pracy.

Zobacz też: Produkty spożywcze po niemiecku – sprawdź przydatny słownik

Kurs języka niemieckiego dla opiekunek – czy agencja go zapewnia?

Znajomość języka niemieckiego jest kluczowa w kwestii skutecznej komunikacji zarówno z podopiecznym, jak i z personelem medycznym czy lokalną społecznością. Dlatego warto zorientować się, czy agencja pracy, z którą zamierzasz współpracować, oferuje bezpłatne kursy języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych. Taki kurs nie tylko pomoże Ci lepiej zintegrować się w nowym środowisku, ale także podniesie jakość opieki, jaką będziesz mogła świadczyć.

W Centrum Językowym Konik możesz skorzystać z bezpłatnego kursu języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych. Umiejętność komunikowania się w języku niemieckim na pewno otworzy przed Tobą szersze perspektywy w szukaniu ciekawych i dobrze płatnych zleceń.

Zobacz też: Jak budować pozytywne relacje z rodziną podopiecznego? Zobacz porady!

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla opiekunów – upewnij się, że podejmujesz legalną pracę

Nie ryzykuj podejmowania nielegalnej pracy w opiece w Niemczech. Korzyści płynące z pracy na czarno są tylko pozorne – pamiętaj, że wówczas nie odkładasz nic na emeryturę i nie płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, przez co ewentualna choroba niestety wiąże się z brakiem chorobowego. Ponadto nie masz w żaden sposób regulowanego urlopu i godzin pracy. Musisz wiedzieć także, że ryzykujesz spore problemy, gdyby bowiem do urzędów skarbowych w Polsce i Niemczech dotarła informacja o Twoim nielegalnym zatrudnieniu, mogłyby czekać Cię poważne konsekwencje.

Zakwaterowanie dla opiekunek w Niemczech

Kolejnym istotnym elementem przy planowaniu pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest zapewnienie odpowiedniego zakwaterowania. Sprawdź, czy agencja, z którą współpracujesz, oferuje zakwaterowanie dla pracowników. Ważne jest, aby miejsce, w którym będziesz mieszkać, było komfortowe, bezpieczne i dobrze skomunikowane z miejscem pracy oraz innymi ważnymi punktami w mieście.

Jeżeli masz być zakwaterowana w domu podopiecznego, upewnij się, że będziesz dysponować swoim pokojem, który zapewni Ci prywatność i umożliwi złapanie oddechu w wolnych chwilach.

W Centrum Językowym Konik zapewniamy opiekunkom osób starszych w Niemczech komfortowe zakwaterowanie. Ponadto możesz liczyć na wsparcie koordynatora, który pomoże Ci rozwiązać ewentualne problemy związane z każdą kwestią dotyczącą pracy.

Sprawdź również: