Co podawać seniorowi do picia?

szklankawody[1]

Seniorzy są szczególnie narażeni na odwodnienie. To zaś zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Starsza osoba powinna przyjmować podobną ilość płynów, co młodzi ludzie. Zaleca się przeważnie około 2 litrów wody dziennie, choć ta ilość zmienia się w zależności od indywidualnych potrzeb, warunków pogodowych czy też schorzeń, z jakimi zmaga się senior. Woda to podstawa, ale nie każdemu seniorowi smakuje. Jednak zamienniki w postaci gazowanych czy słodzonych napojów nie są dobrym rozwiązaniem. Co zatem podać seniorowi do picia?

Woda to podstawa dla każdego organizm

Organizm ludzki składa się w ponad 60% z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów i całych układów. Jednak większość wody musimy dostarczać organizmowi od zewnątrz – z napojami, posiłkami, warzywami czy owocami.

Dlaczego seniorzy nie chcą pić?

U seniorów jest to szczególnie ważne. To jedna z tych grup, które są najbardziej narażone na odwodnienie. Co więcej, to właśnie u seniorów wraz z wiekiem zdecydowanie zmniejsza się odczuwanie pragnienia. Zdarza się również tak, że starsze osoby piją zbyt mało, ponieważ mają problemy z układem pokarmowym bądź jamą ustną. Posiłki i picie powodują u nich dyskomfort, więc świadomie z nich rezygnują.

Kolejną przyczyną jest niechęć do częstego oddawania moczu, szczególnie w sytuacjach, kiedy to senior planuje wyjście na spacer, zakupy czy do lekarza. Takie postępowanie jest niezwykle ryzykowne i niekorzystne dla zdrowia starszej osoby.

Jak zachęcić seniora do picia wody?

Najważniejsze jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody. Może w tym pomóc osoba opiekująca się seniorem. Jest to jeden z obowiązków, z którym wiąże się praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – pilnowanie spożywania posiłków i przyjmowania napojów. Przydatne są również specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, które przypominają np. o wypiciu wody w odpowiedniej ilości i o wskazanej porze.

Co zrobić, gdy senior nie lubi zwykłej, bezsmakowej wody? Wybór gotowych wód smakowych w sklepie nie jest dobry, ponieważ w ich składzie znajdują się sztuczne dodatki oraz cukier. Zamiast tego można do wody samodzielnie dodać cząstki owoców, zioła, wyciśnięty sok z cytryny. Woda zyska na smaku i znacznie łatwiej będzie zachować właściwą podaż w ciągu dnia.

Kawa i herbata

Wielu seniorów nie wyobraża sobie życia bez kawy i/lub herbaty. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą one pozostać w jadłospisie starszej osoby. Należy jednak ograniczyć mocną herbatę do 1-2 filiżanek dziennie, a każdą filiżankę kawy popić szklanką wody.

Kawa i herbata nawadniają w minimalnym stopniu, więc nie wlicza się ich do ogólnej ilości wody, którą należy dostarczyć organizmowi w ciągu dnia.

Zupy i soki

Do wspomnianej, wskazanej ilości wypijanych w ciągu dnia napojów zalicza się zupy i soki. Wciąż jednak trzeba mieć na uwadze, że są one w stanie zagwarantować niewielką podaż niezbędnych płynów.

Należy również zwracać uwagę na to, aby były to zarówno zupy, jak i soki najlepiej domowej roboty, bez sztucznych dodatków i cukru w składzie.

Elektrolity

Sama woda to czasem zbyt mało. Senior szybko może się odwodnić, a jego nieprawidłowa dieta i samodzielne włączanie do jadłospisu ziół czy suplementów, bywa przyczyną utraty ważnych pierwiastków. Do wody można zatem dodać elektrolity, które przy okazji sprawią, że będzie ona miała nieco smaku i łatwiej seniorowi będzie ją wypić, a w organizmie nie zabraknie tak ważnych minerałów.

Sposobów na zapewnienie seniorowi odpowiedniego nawodnienia jest całkiem sporo. Ważne, aby tego pilnować i wybierać możliwie naturalne produkty. Wpłynie to korzystnie na zdrowie i samopoczucie starszej osoby.

Sprawdź również: