Zdrowy styl życia i praca opiekunki – jak to połączyć?

pexels-marcus-aurelius-67872161

Zdrowy tryb życia, z którym wiąże się dobra kondycja fizyczna i psychiczna, pozwala efektywniej zaopiekować się osobą starszą, która wymaga całodobowej opieki. Co więcej, daje także znacznie większą satysfakcję z pracy. Podpowiadamy, jak prowadzić zdrowy styl życia przy tak wyczerpującej pracy, jaką jest opieka nad osobami starszymi w Niemczech.

Daj sobie czas na oswojenie

Pierwszy krytyczny monet w kondycji opiekunki, szczególnie dotyczy to kondycji psychicznej, może nastąpić już na początku pracy u nowego podopiecznego. Wiąże się to z koniecznością zaaklimatyzowania się w nowym miejscu, dobrego poznania się z podopiecznym i jego rodziną oraz przyzwyczajenia się do codziennych obowiązków. Warto dać sobie czas, aby przejść ze wszystkim do porządku dziennego, wówczas na pewno z większym spokojem przyjdzie Ci skupiać się na pracy, a w wolnym czasie odpoczywać.

Znajdź czas dla siebie

Opiekunka zajmuje się swoim podopiecznym przez całą dobę, choć oczywiście przysługują jej wolne godziny, a nawet dni. Warto ten czas wykorzystać jak najlepiej i pozwolić sobie na odpoczynek – nie tylko fizyczny, ale też psychiczny. Na pewno pomoże w tym zaaklimatyzowanie się w miejscowości, w której znajduje się dom podopiecznego, znalezienie sobie tam znajomych czy korzystanie z oferty różnych miejsc, na przykład kawiarni. W celu odpoczynku można wykorzystać też chwile, kiedy senior udaje się na drzemkę w ciągu dnia lub potrzebuje chwili ciszy w samotności.

Grupa przyjaciół podaje sobie ręce mimo różnic kulturowych

Zadbaj o zdrową dietę

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo dieta wpływa na nasze samopoczucie. W tym kontekście należy przede wszystkim zrezygnować z gotowych, wysoko przetworzonych dań, jakie znajdują się w supermarketach. Zadanie opiekunki w kwestii zdrowej diety może być o tyle łatwiejsze, że często musi dbać o zdrową dietę seniora. Dlatego warto w jadłospisie uwzględnić także porcje dla siebie. Warto jeść przede wszystkim pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa, nabiał i zdrowe tłuszcze, np. ryby.

Zadbaj o ruch

Aktywność fizyczna potrafi jak nic innego poprawić samopoczucie. Warto wykorzystać wolny czas lub znaleźć chwilę na kilka minut gimnastyki, która pobudzi organizm, wpłynie pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, a także zdrowie mięśni, kości i stawów.

Zdrowe odżywianie

Zbilansowana dieta – praca opiekunki wymaga dużej energii, dlatego ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, chude mięso i ryby, zapewni niezbędne witaminy i minerały.

Regularne posiłki – nie należy pomijać żadnych posiłków. Regularne jedzenie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania poziomu energii w ciągu dnia. Planując posiłki, można zapewnić sobie dostęp do zdrowej żywności nawet w najbardziej napiętym grafiku.

Zapewnij sobie zdrowy sen

Sen także jest bardzo ważny w kontekście utrzymania zdrowia. Mocny i twardy sen może być jednak trudny, jeśli podopieczny jest schorowany i może potrzebować pomocy także w nocy. Jeśli oferty pracy opiekunek w Niemczech przewidują pracę z taką osobą, warto porozmawiać z rodziną podopiecznego, aby zapewniła dzwonek, który pomoże seniorowi wezwać opiekunkę w razie potrzeby. Będzie to rozwiązanie, które pozwoli spokojnie zasnąć, co okaże się korzystniejsze dla zdrowia niż nocne czuwanie w czasie płytkiego snu.

Podsumowanie

Prowadzenie zdrowego stylu życia, będąc opiekunką osób starszych, wymaga pewnych modyfikacji i dostosowań, ale jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ważne jest, aby dbać o siebie, co bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług opiekuńczych. Pamiętajmy, że nasze zdrowie i samopoczucie są fundamentem, na którym budujemy profesjonalizm w pracy opiekuna.

Sprawdź również: