Telefon komórkowy dla seniora – konieczność czy moda?

Happy Senior Man Talking On Mobile Phone Looking Aside Sitting On Couch At Home. Male Communicating Having Cellphone Conversation Indoor. Modern Communication, People And Gadgets Concept

Opieka nad seniorem nie należy do łatwych zadań. Starsze osoby zmagają się zwykle z rozmaitymi schorzeniami i przypadłościami. Ponadto mają swoje przyzwyczajenia, nawyki i gusta. Dla bliskich osób opieka jest wyzwaniem, dlatego rodzina nierzadko decyduje się na profesjonalną pomoc. Gdy senior może liczyć na obecność wykwalifikowanej opiekunki, czy dodatkowo potrzebny jest mu telefon komórkowy? Czy kupno smartfona dla seniora jest koniecznością czy tylko modą?

Opieka nad seniorem – profesjonalna pomoc na wagę złota

Profesjonalna opieka nad seniorem to dobry krok zarówno dla rodziny starszej osoby, jak i dla samego seniora. Przede wszystkim najbliżsi mogą nie być w stanie przez całą dobę zajmować się starszą osobą, a wraz z wiekiem zwiększają się jej potrzeby. Co więcej, rodzina może nie mieć doświadczenia i niezbędnych umiejętności, by poradzić sobie z pomocą w niektórych czynnościach, np. higienicznych.

Opieka nad osobą starszą wymaga również cierpliwości, umiejętności komunikowania się i rozpoznawania potrzeb seniora. Im starsza bowiem osoba i im więcej schorzeń ją trapi, tym trudniej może być rozpoznać, czego potrzebuje w danej chwili.

Opieka nad osobą starszą – nie tylko opiekunka

Decydując się na opiekunkę rodzina liczy na profesjonalną i fachową pomoc. Zadbanie o regularność spożywania posiłków, pilnowanie zalecanej podaży płynów czy też przyjmowania przepisanych leków. To jednak nie wszystko.

Seniorowi może się przydać telefon komórkowy. Wiele osób postrzega kupno telefonu dla starszej osoby jako modę. W końcu dziś każdy ma smartfona, który pozwala nie tylko wykonywać połączenia telefoniczne czy też wysyłać wiadomości tekstowe. Czy to jednak na pewno tylko moda?

Telefon dla seniora może być dodatkowym zabezpieczeniem, np. na wypadek zgubienia się i trudności w dotarciu do domu. Jest on zatem przydatny w dużej mierze starszej osobie, która ma szansę skontaktować się z rodziną, ale i dla bliskich to ułatwienie w utrzymywaniu kontaktów.

Telefon dla seniora – dlaczego warto?

Telefon dla seniora to przede wszystkim możliwość skontaktowania się z bliską osobą w dowolnej chwili, w szczególności w sytuacjach, gdy w pobliżu nie ma opiekunki. Nie każdy senior wymaga całodobowej opieki. Niejednokrotnie starsi ludzie samodzielnie udają się na zakupy do pobliskiego sklepu, na spacer, do apteki czy lekarza. Po drodze, niestety, mogą się zdarzyć rozmaite niebezpieczne sytuacje.

Rodzina, która ma kontakt z bliską osobą czuje się pewniej, jest w stanie zareagować, gdy wymaga tego dana sytuacja. Senior zyskuje zaś poczucie bezpieczeństwa, bo może poprosić o pomoc kogoś z rodziny, gdy się zgubił, źle poczuł będąc sam w domu i mając problem z wezwaniem medyków. To tylko przykładowe sytuacje, w których telefon okazuje się być bardzo przydatnym rozwiązaniem.

Nowoczesne urządzenia dla seniorów są przystosowane do ich potrzeb. Nie sprawiają problemów w obsłudze, za to rodzina może nawet sprawdzić, jaka jest lokalizacja seniora. Gdzie się znajduje, gdy przez długi czas nie daje znaków życia.

Jak wybrać telefon dla starszej osoby?

Jeśli już wiemy, że wybór telefonu dla seniora nie jest modą, lecz koniecznością, musimy przemyśleć, jaki model będzie odpowiedni. Warto szukać wśród telefonów prostych w obsłudze, z dużym i czytelnym wyświetlaczem, z możliwością zainstalowania tych aplikacji, które będą przydatne starszej osobie, ale i ułatwią kontakt z najbliższymi.

Mając na względzie opiekę nad seniorem dobrze jest poszukać nie tylko wykwalifikowanej opiekunki, ale i telefonu, który wpisze się w potrzeby starszej osoby.

Zalety posiadania telefonu komórkowego przez seniorów

1. Bezpieczeństwo i dostępność

Telefon komórkowy zapewnia seniorom poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nagłych wypadków lub złego samopoczucia mogą szybko wezwać pomoc. To nieocenione narzędzie, które umożliwia im stały kontakt z rodziną, przyjaciółmi, a także służbami ratunkowymi.

2. Funkcje ułatwiające korzystanie

Obecnie na rynku dostępne są telefony z funkcjami specjalnie przystosowanymi do potrzeb seniorów. Duże przyciski, czytelny wyświetlacz, prostota obsługi oraz funkcje takie jak przypomnienia o lekach czy specjalne aplikacje zdrowotne to tylko niektóre z udogodnień.

3. Łączność z bliskimi

Telefon umożliwia nie tylko kontakt głosowy, ale również wideo, co może być szczególnie cenne dla seniorów mieszkających samotnie lub oddalonych od rodziny. Utrzymanie bliskich relacji i możliwość zobaczenia twarzy rozmówcy może znacząco poprawić jakość życia starszych osób.

Sprawdź również: