Kuchnia niemiecka – co gotować podopiecznemu?

pexels-andrea-piacquadio-3772534

Dobre jedzenie może być jedną z niewielu przyjemności, jaka pozostała z życia Twojemu podopiecznemu seniorowi, dlatego warto poznać jego kulinarne preferencje związane z jego rodzimą kuchnią. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że dieta to także podstawa zdrowia, dlatego jako opiekunka musisz zadbać o to, by w jadłospisie Twojego podopiecznego znalazły się zdrowe dania.

 

Gotowanie – podstawowy obowiązek opiekunki

Praca dla opiekunek w Niemczech wiąże się z obowiązkiem utrzymywania domu, w tym między innymi przygotowywania seniorowi posiłków. Jak trafić w jego kulinarne gusta, by był zadowolony z przygotowywanych posiłków? Nie ma łatwiejszego sposobu niż zapytanie jego lub jego rodzinę, co najlepiej lubi jeść o konkretnej porze dnia. Musisz wziąć pod uwagę to, że starsze osoby często mają swoje upodobania i nie lubią zmian czy poznawania nowych smaków. W kontekście opieki możemy z powodzeniem powiedzieć: “przez żołądek do dobrych relacji z opiekunką”.

 

Niemiecka kuchnia – co lubią seniorzy?

Na szczęście dla opiekunek niemiecka kuchnia nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności kulinarnych, a przygotowywanie posiłków nie zajmuje dużo czasu. Na niemieckich stołach królują potrawy jednogarnkowe, czyli Eintopf. Wśród tych dań znajdują się między innymi fasolka po bretońsku, wszelkiego rodzaju gulasze, dania z kapusty itp. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, popularne są ziemniaki, dlatego też dobrym pomysłem mogą okazać się różnego rodzaju zapiekanki, placki ziemniaczane lub sałatki z ziemniaków. Oprócz tego w na niemieckich stołach często goszczą również:

  • kiełbasy (Wurst),
  • golonka,
  • knedle,
  • pasztety z mięsa lub podrobów.

Zaproponuj swoje specjały

Kiedy Twój podopieczny zaufa już Twojej kuchni i polubi dania, które dla niego przygotowujesz, możesz zaproponować mu, że od czasu do czasu ugotujesz mu specjał z polskiej kuchni. Warto spróbować, istnieje szansa, że senior posmakuje na przykład w pierogach.

 

Pilnuj diety seniora

Może się zdarzyć, że Twój podopieczny musi przestrzegać diety, zalecanej przez lekarza ze względu na stan zdrowia. Wówczas nie pozostaje Ci nic innego, jak przygotowywać dania zawierające wyłącznie te składniki, które senior może jeść. W takich sytuacjach musisz zachować asertywność i grzecznie odmawiać gotowania posiłków, które Twój podopieczny bardzo lubi i chciałby zjeść, ale ze względu na zdrowie musi je kategorycznie odstawić.

Sprawdź również: