Jak otyłość zmienia się w cukrzycę?

otyłość

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy i kiedy otyłość prowadzi do cukrzycy. Czy jest między nimi związek? A jeśli tak, to w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania? Okazuje się, że pilnowanie wagi, tak samo jak troska o zbilansowaną i zdrową dietę są kluczowe w profilaktyce cukrzycy typu 2. Dodatkowe kilogramy to jeden z powodów, dla których ludzie chorują. Wielu błędnie zakłada, że jest dokładnie na odwrót, czyli, że cukrzyca wywołuje otyłość. Nie jest to prawdą i może być zgubne w skutkach dla chorego.

Wpływ otyłości na cukrzycę

Otyłość jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na cukrzycę. Nie odwrotnie. Myślenie, że to choroba powoduje tycie jest błędne i ryzykowne – chory w ten sposób tłumaczy dodatkowe kilogramy i nie próbuje się ich pozbyć. A, jak wiadomo, mogą one wywoływać inne problemy zdrowotne.

Skąd bierze się cukrzyca typu 2 tak popularna w naszym kraju, ale też za granicą? Wynika z nadmiaru odkładającej się w organizmie tkanki tłuszczowej. Proces ten trwa i trwa, zazwyczaj trudno go przerwać czy cofnąć. Chory nie zawsze rozumie powagę sytuacji, więc z każdym kolejnym kilogramem zbliża się do granicy, po przekroczeniu której może już nie być odwrotu. Gdy zachorowanie na cukrzycę typu 2 zostanie potwierdzone, zostaje tylko dieta oraz ścisłe leczenie pod okiem specjalisty. Takie osoby nierzadko potrzebują też wsparcia bliskich. Dotyczy to głównie seniorów, dlatego wśród obowiązków, z jakimi musi się mierzyć opiekunka osób starszych w Niemczech, jest pilnowanie jadłospisu podopiecznego czy robienie zastrzyków z insuliny.

 

Jak zapobiegać i leczyć?

Otyłość to prosta droga do cukrzycy. Wraz z dodatkowymi kilogramami pojawiają się mechanizmy kompensacyjne, co sprawia, że proces rozwija się podstępnie w sposób niemal niezauważalny na początku. Poziom glukagonu spada tylko po posiłkach, a w organizmie dochodzi do rozwoju glikemii. Kiedy straci swoją wydolność, rozwinie się cukrzyca typu 2.

Kontrolowanie wagi i sposobu odżywiania to bardzo ważne elementy profilaktyki cukrzycy typu 2. Już w razie wystąpienia pierwszego zwiastuna choroby, a więc stanu przedcukrzycowego, trzeba działać. Od pewnego czasu rekomendacje lekarskie są jasne – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, gdy zauważasz u siebie lub bliskiej osoby problem ze wzrostem wagi, który zdaje się być niekontrolowany, zaproponuj wizytę u dobrego dietetyka, diabetyka lub zachęć do uprawiania sportu.

Sprawdź również:

Jak dobrze spać w nocy?

Sen to jedna z najważniejszych czynności w życiu człowieka. Dzieciom pozwala rosnąć i prawidłowo się rozwijać a dorosłym zapewnia odpowiedni odpoczynek organizmu, dając jednocześnie energię

Czytaj więcej »