Siedzący tryb życia – zagrożenia

siedzący-tż-3-243x160

Obecnie starsze osoby często rezygnują z aktywności fizycznej i prowadzą siedzący tryb życia. Wydawać by się mogło, że to określenie dotyczy tylko pracowników biurowych, tymczasem odnosi się w dużej mierze także do seniorów. Spędzają oni sporo czasu na oglądaniu telewizji czy odpoczynku, a w ten sposób szkodzą swojemu zdrowiu. Dowiedz się, na co są narażeni ci, którzy dobrowolnie rezygnują z ruchu.

 

Ryzyko, jakie niesie za sobą siedzący tryb życia

 

Zachowanie balansu między ruchem a odpoczynkiem jest bardzo ważne w każdym wieku. Nie wszyscy seniorzy mogą sobie pozwolić na uprawianie sportu czy inne aktywności fizyczne. Ograniczenia spowodowane wiekiem czy chorobami nie dotyczą jednak wszystkich. Nawet biorąc je pod uwagę, nadal spora grupa osób może się ruszać – spacerować, pływać, jeździć na rowerze, a rezygnuje z tego na rzecz ulubionego serialu. Tymczasem badania jasno pokazują, że jest to niekorzystne dla zdrowia oraz wagi.
Siedzący tryb życia:

  • zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca,

 

  • sprzyja otyłości,

 

  • może prowadzić do wystąpienia lub zaostrzenia się cukrzycy typu 2,

 

  • osłabia zdolności poznawcze i intelektualne,

 

  • powoduje zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy stany lękowe.

 

Bardzo ważne jest zatem zadbanie o trzy najważniejsze aspekty życia, do których zaliczają się zbilansowana dieta, rezygnacja z używek oraz aktywność fizyczna.

 

Jak zachęcić seniora do aktywności fizycznej?

 

Osoba starsza, która ma już swoje, wypracowane od lat nawyki, może być sceptycznie nastawiona do zmian. Zazwyczaj potrzebuje motywacji, aby zacząć się ruszać, żeby zrobić codziennie pewną ilość kroków, choćby wokół swojego domu.

O znaczeniu ruchu dla zdrowia psychicznego i fizycznego już od dawna wiedzą nasi zachodni sąsiedzi. Szukając pracy w Niemczech od zaraz znajdziesz sporo ofert na stanowisko opiekuna osoby starszej. Często chodzi o to, aby senior zyskał kompana do spacerów, nordic walking, prac w ogrodzie i innych, których sam nie chce lub nie może wykonywać. Osoba zatrudniona na tym stanowisku często jest też odpowiedzialna za zakupy czy gotowanie. W ten sposób można kontrolować co je senior, a także dbać o to, aby przestrzegał zaleceń lekarza lub dietetyka i nie przyjmował szkodliwych produktów.

Sprawdź również: