Praca biurowa w Niemczech — niemiecka kultura pracy

Happy smiling mature middle-aged businesswoman tutor boss ceo freelancer teacher doing paperwork, signing contracts, documents while working on laptop in office

Niemiecka kultura pracy w biurach przez wielu jest uważana za jedną z najefektywniejszych na świecie. Wiąże się ona z wieloma zaletami, ale też wymaganiami względem pracowników. Co powinieneś wiedzieć, jeśli chciałbyś pracować w Niemczech za biurkiem?

Co muszą umieć pracownicy umysłowi w Niemczech?

Pracownicy umysłowi w Niemczech są bardzo cenieni. Muszą oni jednak posiadać szereg kompetencji i umiejętności, pomocnych w pracy zespołowej i obsłudze klienta. Dlatego poza kwalifikacjami technicznymi niezbędnymi do wykonywania przydzielonych zadań, duży nacisk kładzie się na umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

Pracownicy umysłowi w Niemczech często podejmują decyzje, dlatego wymaga się od nich:

  • samodzielności,
  • umiejętności podejmowania decyzji,
  • umiejętności wyciągania wniosków z posiadanych danych,
  • wysokiej kultury osobistej
  • i umiejętności komunikatywnego przekazywania informacji.

Znany też jest niemiecki porządek, który ściśle wiąże się z dyscypliną i punktualnością wymaganymi od wszystkich pracowników, w tym umysłowych. Łatwo zauważyć, że część tych wymagań można spełnić jedynie, kiedy biegle znając język narodowy. Nauka języka niemieckiego jest dużo prostsza, gdy znajdziesz dobry bezpłatne kursy języka niemieckiego.

Praca z językiem niemieckim — na jakim poziomie trzeba znać język?

W niektórych niemieckich zakładach pracy język niemiecki nie jest podstawowym językiem komunikacji. Wówczas zazwyczaj wymaga się języka angielskiego. Tak przedstawia się często sytuacja w przypadku np. programistów. Osoby komunikujące się z klientami i partnerami biznesowymi mieszkającymi na terenie Niemiec, najczęściej jednak muszą znać język niemiecki na poziomie przynajmniej B2. Jest to poziom umożliwiający swobodną komunikację, zarówno pisemną, jak i werbalną.

Czy można dostać pracę w Niemczech w biurze, jeśli znam słabiej język niemiecki?

Niektóre międzynarodowe firmy zarejestrowane w Niemczech nie wymagają biegłej znajomości języka niemieckiego. Jeśli właściciel firmy jest Niemcem, to atutem będzie komunikatywna znajomość języka, czyli na poziomie B1. Mimo wszystko osobom planującym wyjazd za granicę zdecydowanie polecamy kursy języka niemieckiego. Jeśli będziesz miał szczęście, może uda Ci się znaleźć pracodawcę oferującego kursy dla pracowników zagranicznych.

Czy można dostać pracę biurową w Niemczech?

Jak najbardziej możesz dostać pracę w biurze w Niemczech, jeśli tylko masz odpowiednie kwalifikacje. Poza technicznymi umiejętnościami w większości wypadków powinieneś posiąść kompetencje miękkie i opanować język niemiecki. To cena, którą musisz zapłacić za pracę w jednym z najbardziej zorganizowanych społeczeństw na świecie.

Po otrzymaniu stanowiska z pewnością zderzysz się ze specyficzną niemiecką kulturą biznesową, która nieco różni się od polskiej. Jeśli się nie zniechęcisz, możesz liczyć na niezłe zarobki i doświadczenie zdobyte za granicą. Inwestuj więc w siebie i jeśli nie znasz jeszcze języka niemieckiego, zainwestuj w dobry kurs.

Sprawdź również: