Opadający problem – czy to tylko problem estetyczny?

jose-a-thompson-VeeZz9sUaic-unsplash-1-1

U osób starszych często występuje tzw. opadająca powieka. Niestety nie jest ona wyłącznie problemem estetycznym, bowiem opadająca powieka to także problem zdrowotny, określany jako ptoza. W niniejszym wpisie tłumaczymy, czym jest spowodowany i jak radzić sobie z ptozą u swoich podopiecznych seniorów.

 

Najczęstsze przyczyny opadającej powieki

Przyczyny opadających powiek mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Najczęstszym, ale na szczęście nie niebezpiecznym powodem ptozy jest naturalny proces starzenia się skóry. Już po 30. roku życia skóra w naturalny sposób zaczyna tracić jędrność i elastyczność, a że w okolicach oczu jest bardzo cienka, to efektem ubytku kolagenu i elastyny jest właśnie problem z opadającymi powiekami.

Jak sobie z tym radzić? W podeszłym wieku trudno już poradzić sobie z opadającą powieką, bowiem najskuteczniejsza w tym kontekście jest profilaktyka – stosowanie kremów nawilżających i zawierających kolagen czy kwas hialuronowy, a także ochrona oczu i skóry wokół nich przed promieniami UV oraz światłem jarzeniowym.

 

Jakie inne przyczyny mogą powodować ptozę?

Pozostałe przyczyny opadającej powieki niestety mogą być spowodowane poważniejszymi problemami zdrowotnymi, np.:

  • uszkodzeniem nerwu,
  • osłabieniem mięśnia dźwigacza,
  • udarem,
  • guzem mózgu.

Dlatego opadająca powieka jest problemem, na który powinna zwrócić uwagę każda opiekunka osób starszych – Niemcy nie mają większego problemu ze służbą zdrowia, dlatego warto przekonać swojego podopiecznego lub jego rodzinę do skonsultowania problemu z lekarzem.

 

Jak pomóc seniorowi z opadającą powieką?

Jak już wspomnieliśmy, przyczyny chorobowe niestety wymagają kontaktu z lekarzem i podjęcia stosownego leczenia. Jeżeli jednak opadająca powieka jest skutkiem starzenia się i wiotczenia skóry lub osłabienia mięśnia dźwigacza, wówczas można próbować zredukować problem dostępnymi dla wszystkich sposobami.

 

Kosmetyki

Skórę wokół oczu warto nawilżać i odżywiać, stosując kremy lub sera z kwasem hialuronowym, kolagenem i elastyną. Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że w podeszłym wieku kosmetyki mogą okazać już mniej skuteczne.

 

Ćwiczenia

Mięśnie dźwigacze można ćwiczyć, wykonując dwa proste ćwiczenia:

  • szerokie otwieranie oczu przez kilkanaście sekund bez marszczenia czoła;
  • naciskanie opuszkami palców miejsca na skroni tuż nad zewnętrznym kącikiem oka w taki sposób, aby oczy przypominały oczy skośne.

 

Zabiegi medycyny estetycznej

Jeżeli problem bardzo doskwiera seniorowi i chciałby on pozbyć się na go dobre, wówczas można polecić mu lub jego rodzinie zabiegi medycyny estetycznej.

Sprawdź również: