6 nawyków, dzięki którym będzie Ci się pracowało lepiej

usmiech[1]

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak trudnym wyzwaniem jest praca w opiece nad osobami starszymi, szczególnie za granicą. Podpowiadamy, jakie nawyki pomogą Ci znacznie ułatwić sobie pracę i lepiej znosić jej trud.

Dowiedz się jak najwięcej o podopiecznym

Zanim przyjmiesz zlecenie opieki nad seniorem, zawsze postaraj się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Pozwoli Ci lepiej przygotować się do pracy, np. sprawdzając, w jaki sposób opiekować się osobą, która cierpi na daną chorobę lub inną dolegliwość. Szczegółowa wiedza o podopiecznym pozwoli Ci też lepiej nastawić się do pracy i zaoszczędzi Ci zaskoczenia lub rozczarowania, kiedy przyjedziesz na miejsce.

Pielęgnuj swój niemiecki

Zapewne wiesz, że praca w Niemczech bez języka to trudne wyzwanie. Im lepiej znasz język, tym lepszą nawiążesz więź ze swoim podopiecznym. Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim pozwoli Ci też łatwiej zorganizować czas wolny – swobodnie skorzystasz z lokalnych atrakcji lub nawiążesz znajomości. Dlatego warto pielęgnować swój język, osłuchiwać się z niemieckim i rozszerzać bazę słownictwa.

Nie patrz na siebie jak na służącą

Wiele opiekunek czuje się źle, ponieważ widzi w sobie służącą czy wręcz własność swojego podopiecznego. Absolutnie nie możesz tak myśleć. Pamiętaj o tym, że Twój podopieczny jest uzależniony od Ciebie, a nie w drugą stronę. Jako opiekunka wykonujesz bardzo trudną i odpowiedzialną pracę, która polega na zapewnieniu drugiej osobie warunków do możliwie najbardziej komfortowego życia. Zdecydowanie bliżej jest Ci do bohaterki niż do niewolnicy.

Nastawiaj się pozytywnie do swojego podopiecznego

Jeśli Twój podopieczny ma zainteresowania i pasje lub lubi spędzać czas w pewien określony sposób, pozwól mu z tego korzystać. Na pewno doceni to i przyjmie wobec Ciebie przyjazną postawę. Być może sama przy okazji złapiesz bakcyla i zarazisz się pewną pasją. Pamiętaj jednak, by zadbać o to, by senior nie narażał swojego zdrowia, np. nadmierna aktywnością fizyczną czy niezdrową dietą.

Zadbaj o swoją formę fizyczną i psychiczną

Zdrowe i sprawne ciało, a także brak stresu i zmartwień pozwoli Ci znacznie lepiej radzić sobie z obowiązkami. Co więcej – sprawność fizyczna i psychiczna zaowocują nie tylko w pracy opiekunki, ale też na co dzień. Dlatego warto znaleźć czas na spacer, przejażdżkę na rowerze czy dwie spokojne godziny z kawą i dobrą książką.

Okazuj szacunek i otwórz się na podopiecznego

Otwarta postawa i szacunek, jaki okażesz podopiecznemu i jego rodzinie, bardzo szybko do Ciebie wrócą. Pokaż się z uśmiechniętej i przyjaznej strony, a bardzo szybko nawiążesz dobrą nić porozumienia z podopiecznym, który szybko zacznie okazywać Ci wdzięczność za Twoją pracę.

Sprawdź również: