Czy seniorzy powinni się suplementować?

Assorted pharmaceutical medicine pills, tablets and capsules on blue and white background. Space for your text

Przy prawidłowo ułożonym jadłospisie suplementy zwykle nie są potrzebne. Sięgają jednak po nie osoby młode, które zmagają się z rozmaitymi schorzeniami, a także seniorzy. To druga grupa osób, które w dużej mierze narażone są na niedobory witamin i minerałów. Dlaczego suplementacja jest ważna w diecie starszej osoby? Jak wybierać witaminy dla seniora bądź innego rodzaju suplementy?

Witaminy dla seniora – ważny element codziennego jadłospisu

Seniorzy, ze względu na swój wiek, mogą zmagać się z szeregiem chorób, dlatego niezbędna jest profesjonalna opieka nad starszą osobą w Niemczech. Najczęściej występujące problemy zdrowotne dotyczą układu pokarmowego oraz układu krążenia. Do tego dochodzi ryzyko cukrzycy, osteoporozy czy też rozwoju chorób nowotworowych.

Teoretycznie w prawidłowo ułożonym jadłospisie nie zabraknie żadnych witamin i minerałów. W praktyce jednak starsze osoby stają się apatyczne, inaczej odczuwają smaki, mają problemy trawienne. Nierzadko zmagają się z niedopasowanymi protezami, do tego dochodzą spadki energii i odczuwanie monotonii dnia codziennego. Trudno zatem o menu, w którym nie zabraknie ważnych dla zdrowia składników.

Jakich witamin najczęściej brakuje w diecie seniorów? Szczególnie istotne dla osób starszych są witaminy C, D, z grupy B, a także kwas foliowy.

Suplementacja osób starszych powinna zatem uwzględniać produkty, które będą w stanie uzupełnić powstałe niedobory witamin.

Elektrolity dla seniora – kiedy są niezbędne?

Seniorzy mają zdecydowanie mniejsze pragnienie niż osoby młode. Jest to związane z upływającym wiekiem, ale nie tylko. Starsze osoby mogą mieć problem z kontrolowaniem potrzeby skorzystania z toalety. Wolą zatem pić mniej, aby nie doświadczać trudnych i wstydliwych dla nich sytuacji. Niestety taki sposób postępowania grozi szybkim i znacznym odwodnieniem, które stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia seniora.

Warto zatem, aby pod ręką były elektrolity dla seniora. Dzięki nim można szybko uzupełnić niedobory i zapobiec zaburzeniom w gospodarce wodno-elektrolitowej. Jak wybrać tego typu suplementy?

Elektrolity kupowane z myślą o starszych osobach powinny oferować łatwą do zażycia postać. Można również szukać wśród produktów np. o owocowych smakach, aby starszej osobie łatwiej było je przyjmować. Warto wybierać wśród sprawdzonych marek oraz produktów, które są dedykowane właśnie seniorom.

Suplementy dla seniora – co powinno się w nich znaleźć?

Suplementacja osób starszych to kwestia indywidualna. Produkty muszą być dopasowane do wieku, potrzeb seniora oraz schorzeń, z jakimi się on zmaga. Czego innego wymaga opieka nad starszą osobą, która cierpi na cukrzycę czy osteoporozę, a inne podejście sprawdzi się u seniora w miarę sprawnego fizycznie i psychicznie, ale zmagającego się z chorobami układu krążenia.

W suplementach dla seniora powinny się zatem znaleźć składniki, takie jak:

  • wapń i witamina D
  • witaminy z grupy B i kwas foliowy
  • cynk
  • żelazo
  • kwasy Omega 3.

Konkretne preparaty i ich skład powinny być dobrane zgodnie z głównymi potrzebami seniora. Należy również zwrócić uwagę na to, jakie i ile leków przepisanych przez lekarza przyjmuje starsza osoba. Niektóre leki mogą bowiem wchodzić w interakcje z suplementami, osłabiając lub wzmacniając działanie poszczególnych substancji. Aby uniknąć takich efektów, najlepiej poradzić się lekarza bądź farmaceuty, co warto wybrać i jak stosować zakupione suplementy, aby było bezpiecznie i by faktycznie wspomóc zdrowie seniora.

Sprawdź również: