Mycie głowy osobie leżącej – jak robić to prawidłowo?

mycieglowy

Utrzymanie higieny u osoby leżącej należy do najtrudniejszych obowiązków opiekunki seniorów w Niemczech. Dużo problemów może przynieść mycie głowy, które jest jednak niezbędne dla zdrowia skóry głowy. Dowiedz się, jak prawidłowo i bezpiecznie umyć głowę osobie, która przez swój stan zdrowia nie może wstać z łóżka.

Dlaczego nie wolno zapominać o higienie głowy?

Brak higieny głowy może bardzo szybko doprowadzić do poważnych problemów skórnych. Byłby to kolejny kłopot dla Twojego podopiecznego, który i tak boryka się z bardzo poważnymi dolegliwościami. Brak higieny wpływa negatywnie także na samopoczucie osoby leżącej. Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo lub na stałe to bardzo odpowiedzialne zajęcie, a do obowiązków należy między innymi dbanie o higienę.

Jak umyć głowę osobie leżącej? Zacznij od przygotowania

Zanim zaczniesz myć głowę osobie leżącej, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić to szybko, dokładnie i bezpiecznie dla podopiecznego. Potrzebować będziesz na pewno:

  • miski z ciepłą wodą, na pewno wygodnie będzie użyć specjalistycznej miski pneumatycznej;
  • delikatny, hipoalergiczny szampon do włosów i skóry głowy;
  • niewielki kubeczek, który wykorzystasz do spłukiwania mydlin z głowy seniora;
  • ręcznik do podłożenia pod głowę podopiecznego;
  • ręcznik lub suszarka do wysuszenia włosów.

Postępuj niemal tak samo jak z osobą zdrową

Przy myciu włosów osobie leżącej bardziej problematyczne jest zabranie się do te czynności niż samo jej przeprowadzenie, ponieważ przygotowanie może zająć trochę czasu – np. ze względu na konieczność podłożenia ręcznika pod głowę podopiecznego, aby nie zamoczyć poduszki. Natomiast samo mycie nie różni się niczym szczególnym od mycia głowy osobie zdrowej.

  • Przed zmoczeniem włosów warto je rozczesać, szczególnie jeśli są długie.
  • Następnie przy użyciu szamponu myjemy włosy, delikatnie masując skórę głowy, żeby również z niej usunąć nadmiar łoju skórnego czy martwe złuszczone fragmenty naskórka.
  • Po umyciu długie włosy ponownie rozczesujemy.
  • Suszymy ręcznikiem lub suszarką.

Pomóż sobie miską pneumatyczną

Miska pneumatyczna to mały dmuchany basenik, który podkłada się pod głowę osoby unieruchomionej. Mały wężyk doprowadza wodę a miniprysznic pozwala spłukiwać mydliny z włosów. Dużą zaletą tego rozwiązanie jest to, że w misce zbiera się woda, przez co minimalizuje się ryzyko zamoczenia poduszki. Co więcej, miska pneumatyczna to niewielki wydatek, a korzyści płynące z jej używania są naprawdę duże.

Sprawdź również: