Kilka sposobów na poprawę pamięci w starszym wieku

poprawa-pamięci-225x160

Problemy z pamięcią w wieku starszym dotykają dużej grupy osób. Chociaż są niejako traktowane jako naturalna przypadłość, to jednak mogą bardzo utrudnić codzienne życie. A to jeszcze nie wszystko – według medyków epizody związane z zanikiem pamięci czasem są objawem choroby. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów, a gdy się pojawią, uważnie obserwować seniora. Warto też zaproponować mu ćwiczenia z mnemotechniki poprawiające i zachowywanie przyswojonych informacji.

Pogorszenie pamięci w codziennym życiu

Problemy z pamięcią powodują dyskomfort u seniorów, a na rodzinie i opiekunce osób starszych w Niemczech wywierają presję, aby kontrolować stan zdrowia i samopoczucia podopiecznego. Gdy lekarz wykluczy choroby takie jak Alzheimer czy demencja, można próbować samodzielnie pomóc osobie cierpiące na zaniki pamięci. Jak? Poprzez częste rozmowy, oglądanie zdjęć, rozwiązywanie krzyżówek i inne ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest także czytanie książek i gazet, a potem dyskutowanie o nich czy granie w gry planszowe. Okazją do wspomnień zawsze są historie z życia, choć te dotyczą pamięci długotrwałej, a nie krótkotrwałej, która zazwyczaj nastręcza seniorom najwięcej problemów.

Co można zrobić dla osoby starszej?

Jeżeli osoba starsza, którą opiekujesz się zawodowo lub bliski Ci senior (rodzice, dziadkowie) cierpi z powodu zaników pamięci, możesz pomóc mu w opanowaniu codziennego chaosu. Nikt nie lubi czuć się niepewny, skonsternowany. Dlatego wsparciem okaże się:

  • zdrowe odżywianie – dieta bogata w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, ale też nabiał, który pozytywnie wpływa na procesy zapamiętywania,
  • ćwiczenia fizyczne – oczywiście dopasowane do stanu zdrowia i możliwości seniora, jednak ruch zawsze pozytywnie wpływa na pracę mózgu i pobudza jego obszary odpowiedzialne za zapamiętywanie,
  • robienie notatek i umieszczanie ich w widocznych miejscach – nawet młodsze osoby korzystają z tej metody przy planowaniu rodzinnego budżetu czy tygodnia pełnego zajęć. Senior też może mieć własny kalendarz lub karteczki zawieszone w widocznych miejscach – dzięki nim poczuje się pewniej.

Aby zapewnić wsparcie seniorowi, który ma problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, trzeba być cierpliwym i wyrozumiałym. Czasem oznacza to wielokrotne tłumaczenia, powtarzanie, przypominanie i objaśnianie, jednak jest to niezbędne dla utrzymania podopiecznego w dobrej formie.

Sprawdź również: