Jak docenić samą siebie? Nie porównuj się do innych opiekunek

senioropieka[1]

Praca opiekunki osób starszych wymaga pełnego zaangażowania. Bez wiary w siebie i wysokiej samooceny nie będziesz w stanie zagwarantować swojemu podopiecznemu dostatecznej opieki. Dowiedz się, dlaczego nie należy porównywać się do innych opiekunek, a także jak radzić sobie z uwagami podopiecznych na temat tego, że poprzednia opiekunka robiła coś lepiej od Ciebie.

Pamiętaj – nie jesteś gorsza od innych opiekunek

Każda opiekunka ma swój styl pracy, dotyczy to nie tylko tego zawodu, ale każdej innej profesji. Nie oznacza to, że ktoś jest gorszy, a ktoś lepszy. Te same cele można bowiem osiągnąć różnymi środkami. Z uwagami od podopiecznych na temat tego, że poprzedniczka pracowała lepiej niż Ty, spotkała się niemal każda opiekunka osób starszych w Niemczech. Musisz podejść do tych uwag z dużym dystansem. Nie można obwiniać o nie seniorów, ponieważ osoby starsze mają swoje przyzwyczajenie i nie przepadają za zmianami. Często podchodzą do nowości sceptycznie i potrzebują czas, aby się do nich przekonać.

Z tego samego powodu nie możesz brać jego uwag do siebie i obwiniać się niską jakość pracy. Wręcz przeciwnie – jest to najlepszy początek drogi do tego, by jak najlepiej porozumieć się ze swoim podopiecznym.

Jak reagować na uwagi podopiecznego?

Przede wszystkim postaraj się nie okazywać gniewu lub poirytowania. Nie zniechęcaj się także do pracy. Pamiętaj, że wynikają one z naturalnej zmiany, jaka zachodzi w charakterze osób starszych, które stosukowo często stają złośliwe i nie okazują zadowolenia z pomocy.

Postaraj się pokazać seniorowi swoje najlepsze strony. Jeśli według podopiecznego Twoja poprzedniczka piekła najlepsze ciasta, zaproponuj mu swój popisowy numer w kuchni, np. pokaż jaką parzysz pyszną kawę lub zaserwuj mu danie, którego przygotowanie opanowałaś do perfekcji. Podopieczny z czasem na pewno doceni Twoje wysiłki i okaże swoje zadowolenie i wdzięczność.

Na pewno doceni także Twoje starania w kwestii, która do tej pory była według niego przez Ciebie zaniedbywania. Dla Ciebie jest to także na nauczenie się nowych rzeczy – pamiętaj, że w oczach seniora oraz jego rodziny najważniejsze są Twoje podejście i otwarta postawa. Nawet jeśli nie będziesz piekła tak pysznych ciast jak Twoja poprzedniczka, po pewnym czasie przestanie mieć to znaczenie.

Pomyśl, ile sama mogłabyś nauczyć inne opiekunki

Każda opiekunka zbiera swoje doświadczenia podczas pracy z podopiecznymi. Pomyśl, jak dużo Ty nauczyłaś się przez wszystkie lata swojej pracy, a następnie ilu tych doświadczeń nie zaznały Twoje koleżanki po fachu. Na pewno mogłabyś być dla nich sporą nauką.

Sprawdź również:

Zbawienna moc drzemki

Oto lista zbawiennych właściwości popołudniowej drzemki: 1. Odzyskiwanie sił Mówiąc o „drzemce” mamy na myśli sen nie trwający więcej niż pół godziny. Tyle wystarczy by

Czytaj więcej »