Jakie informacje przekazać nowej opiekunce seniora przy zmianie pracy?

pexels-tirachard-kumtanom-601170-1[1]

Sprawując opiekę nad seniorem przez kilka miesięcy lub lat, wiesz naprawdę sporo na temat jego stanu zdrowia, przyzwyczajeń i potrzeb. Dlatego, mimo że kończysz pracę w opiece nad nim, możesz w dużym stopniu mu pomóc, dzieląc się informacjami ze swoją następczynią. Podpowiadamy, jakie informacje i obserwacje na temat seniora warto zostawić nowej opiekunce.

 

Jakie informacje o seniorze przygotować?

Wiedząc, że będziesz w najbliższym czasie kończyć opiekę nad seniorem, zacznij spisywać informacje na jego temat na karteczce. Nie zapominaj również o swoich obserwacjach na temat jego nawyków czy preferencji, które zaczynasz zauważać w tym czasie. Przyszłej opiekunce z pewnością przydadzą się takie informacje, jak:

  • obecna forma fizyczna seniora;
  • jego preferencje kulinarne lub stosowana dieta;
  • kontakt do członka rodzina odpowiedzialnego za utrzymywanie relacji z opiekunką;
  • wskazówka co do preferowanego miejsca robienia zakupów;
  • lista zażywanych leków;
  • rozmieszczenie ważnych dla seniora punktów w okolicy (apteka, kościół, przychodnia lekarska itp.);
  • listę osób odwiedzających seniora;
  • jak wygląda przeciętny dzień seniora (np. godziny posiłków, aktywności, drzemki);
  • ważne telefony, np. do przychodni, rodziny, sąsiadów.

Informacje te warto spisać nie tylko dla opiekunki, która od tej pory będzie na stałe opiekować się Twoim podopiecznym. Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo także wymaga zdobycia odpowiednich informacji na temat seniora.

 

Dlaczego warto spisać wszystkie informacje?

Nie wiesz, czy będziesz miała okazję spotkać się z nową opiekunką osobiście, czy może porozmawiacie ze sobą przez telefon. Spisane informacje na pewno Ci nie umkną, a im więcej informacji przekażesz swojej następczyni lub zastępczyni, tym lepszą opiekę będzie ona w stanie zapewnić seniorowi.

 

Przygotuj podopiecznego na zmianę

Jeżeli spędziłaś ze swoim podopiecznym sporo czasu, to dla niego zmiana również będzie wiązała się z pewnym niepokojem. Przez wszystkie miesiące lub lata, które się nim opiekowałaś, starsza osoba z pewnością zdążyła się do Ciebie przyzwyczaić się i poczuć się przy Tobie bezpiecznie. Wątpliwości i niepokój możesz rozwiać, jeśli powiesz mu coś o nowej opiekunce, a także zapewnisz go, że jest ona dobrze przygotowana do przejęcia opieki.

 

Postaw się na miejscu nowej opiekunki

Pamiętaj, że Ty też prędzej czy później przejmiesz od kogoś opiekę nad starszą osobą. Przygotowując dla swojej zmienniczki lub następczyni informacje o podopiecznym, postaw się na jej miejscu i zastanów się, co chciałabyś wiedzieć na jego temat.

Sprawdź również: