Jak spędzić z seniorem długie wieczory jesienią i zimą?

pexels-andrea-piacquadio-3823497-1[1]

Jednym z obowiązków opiekunki osób starszych jest zapewnienie seniorom towarzystwa. O ile wiosną i latem można przyjemnie spędzić czas na spacerze lub w ogrodzie, o tyle jesienią i zimą, kiedy aura jest zdecydowanie mniej sprzyjająca, nie jest to wcale takie łatwe. W najnowszym wpisie na naszym blogu podpowiadamy, jak spędzić z seniorem czas podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów.

Na co pozwala stan zdrowia seniora?

Sposoby spędzania czasu ze swoim podopiecznym zależą w dużej mierze od tego, na jaką aktywność pozwala im ich stan zdrowia. Mowa tu nie tylko o sprawności fizycznej, ale również umysłowej. Zanim opiekunka zaproponuje swojemu podopiecznemu wybrany sposób spędzenia wolnego czasu, warto żeby zapytała go o jego zainteresowania i preferencje, a także o to, czy senior czuje się na siłach, by podjąć się tej czy innej aktywności.

Pracujesz za granicą? Pod względem wolnego czasu możesz mieć znacznie łatwiej?

Praca dla opiekunki w Niemczech może być pod względem spędzania z seniorami wolnego czasu nieco łatwiejsza niż opieka nad osobami starszymi w Polsce. Z czego to wynika? Osoby w zaawansowanym wieku w Niemczech oraz innych krajach Europy Zachodniej są zdecydowanie bardziej aktywne niż starsze osoby w Polsce. Mają na to wpływ różnice kulturowe – tamtejsi seniorzy chętniej korzystają z życia i stawiają czoło upływającym latom. Osoby starsze w Polsce dopiero zaczynają rozumieć, że podeszły wiek nie musi oznaczać spędzania czasu w domu przed telewizorem.

Kultura

W Niemczech wydarzenia kulturowe cieszą się znacznie większą popularnością i są zdecydowanie powszechniejsze niż w Polsce. Jeżeli zdrowie Twojego podopiecznego na to pozwala, zaproponuj mu wyjścia do opery, kina, muzeum czy teatru. Wybór miejsca zależy oczywiście od zainteresowań i preferencji seniora. Praca opiekunki w Niemczech często wymaga zawiezienie seniora we wskazane miejsce, dlatego warto posiadać prawo jazdy.

Towarzystwo rówieśników

Niemieckie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, dlatego liczba osób w podeszłym wieku jest tam bardzo duża. A kto lepiej zrozumie seniora jak nie drugi senior? Warto sprawdzić w okolicach nie mieszka druga samotna osoba w podobnym wieku. Seniorzy chętnie wypiją razem herbatę, pograją w karty lub warcaby. Jeśli seniorzy są mobilni warto namówić ich na wspólne wyjście do kawiarni, gdzie ich odczucia będą zupełnie inne niż podczas domowej herbatki.

Kluby seniora

Na zachodzie działa wiele klubów przeznaczonych dla seniorów, gdzie osoby starsze mogą wspólnie spędzać czas oraz uczyć się nowych rzeczy. W takich miejscach odbywają się wspólne zajęcia z robótek ręcznych, gotowania, pieczenia ciast, a nawet zajęcia ruchowe. W klubach seniora osoby starsze często przeżywają drugą młodość, a na pewno rozumieją i wspierają się nawzajem, będąc w swoim towarzystwie i wzajemnie wspierając w wyzwaniach.

Co zrobić, kiedy senior nie jest mobilny?

Senior przykuty do fotela lub wózka to nieco trudniejsze wyzwanie w kwestii zorganizowania mu choćby odrobiny rozrywki. Aby zapewnić mu towarzystwo zawsze możesz zaprosić kogoś z jego znajomych lub sąsiadów na herbatę lub wspólną grę w karty czy gry planszowe. Warto także towarzyszyć seniorowi w oglądaniu telewizji, seriali, filmów lub śledzeniu wydarzeń sportowych. Wbrew pozorom te zajęcia mogą być naprawdę ciekawe, a przede wszystkim są podstawą do wspólnych rozmów – omówienie serialu, filmu czy meczu przy herbacie może być bardzo owocnie spędzonym wieczorem.

Ćwicz umysł seniora

Niektóre opiekunki stają przed wyzwaniem otoczenia opieką osób starszych, które są przykute do łóżka lub zaczynają tracić sprawność intelektualną. W takim wypadku warto skupić się na ćwiczeniach, które poprawią sprawność rozumowania lub pamięć. W tym celu możesz wspólnie ze swoim podopiecznym rozwiązywać krzyżówki, kalambury lub inne łamigłówki. Książka jest dobrym pomysłem zawsze – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dlatego możesz zaproponować swojemu podopiecznemu, że poczytasz mu na głos jego ulubione historie.

Sprawdź również: