Co język mówi o zdrowiu?

język-293x160

Czasem stan zdrowia ulega pogorszeniu, a my nie wiemy o tym, bo nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych. Tymczasem warto być wrażliwym i wsłuchiwać się/obserwować zmiany w organizmie. Dużo na temat kondycji organizmu mówi język. Dowiedz się, co może świadczyć o chorobie, co wymaga konsultacji ze specjalistą. Szybka reakcja często pomaga we wczesnym zdiagnozowaniu oraz podjęciu działań, szczególnie gdy chodzi o osobę starszą.

Zmiany na języku – co powinno zwrócić uwagę?

Język jest taką częścią ciała, która szybko reaguje na toczące się w organizmie infekcje czy zmiany chorobowe. Kiedy te mają miejsce, to nie każdy jest w stanie szybko je ustalić. Czasem źródło bólu czy dyskomfortu jest niemożliwe do zdiagnozowania, innym razem ból w ogóle nie daje o sobie znać. To sprawia, że wiele dolegliwości pozostaje nierozpoznanych, a im dłużej to trwa, tym większe jest ryzyko, że nie uda się przeprowadzić leczenia, które przyniesie dobre rezultaty. Gdy na języku pojawi się któraś z poniższych zmian, to nie należy czekać z konsultacją lekarską:

  • zabarwienia, nalot i opuchlizna,
  • krosty i wypryski,
  • małe ranki, które trudno się goją,
  • ból i obrzęk,
  • powiększenie języka może doprowadzić nawet do uduszenia i śmierci,
  • bolesne afty.

Część z tych zmian jest jedynie kwestią estetyki i wtedy niekoniecznie wywołuje ból czy dyskomfort. Jednak część oznacza spore dolegliwości – trudno przeoczyć obrzęki, afty czy niegojące się rany. Utrudniają one spożywanie posiłków czy przyjmowanie napojów, dlatego są dokuczliwe zwłaszcza dla osób starszych. Seniorzy nierzadko mają też ubytki w uzębieniu, noszą protezy, a to wszystko razem sprawia, że odczuwają pogorszenie standardu życia. Zajmująca się nimi opiekunka osób starszych w Niemczech powinna mieć na uwadze kontrolowanie stanu jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian na języku.

Co może być powodem zmian na języku?

Zmiany na języku czasami wynikają po prostu z indywidualnych uwarunkowań. Jednak często nie można ich usprawiedliwiać jedynie stylem urody. Zwłaszcza, gdy nie towarzyszyły od zawsze, lecz w którymś momencie pojawiły się i zaczęły wywoływać niedogodności.

Przyczyną zmian na języku może być:

  • rozwijająca się w naszym organizmie infekcja,
  • źle dopasowana proteza, aparat na zębach, przygryziony język, zepsuty ząb lub nieprawidłowo prowadzone leczenie,
  • reakcja uczuleniowa,
  • spadek odporności i anemia.

Zmiany na języku zawsze warto skonsultować. Szczególnie jeśli zmieniają swój kształt, rozrastają się, bolą, powodują trudności w jedzeniu, połykaniu, mówieniu. Czasem, jeśli przyczyną okaże się źle dopasowana proteza czy aparat zębowy to wystarczy zmienić ich ustawienia i wyregulować odpowiednio. Innym razem, lekarz może zasugerować maści łagodzące i leczące, czy inny rodzaj terapii. Na pewno nie warto ignorować zmian na języku, bo to w dużym stopniu wpływa na działanie kubków smakowych, czyli rozpoznawanie smaków oraz struktur. Czasem zmiany to efekt przyjmowanych leków lub niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Sprawdź również:

Zbawienna moc drzemki

Oto lista zbawiennych właściwości popołudniowej drzemki: 1. Odzyskiwanie sił Mówiąc o „drzemce” mamy na myśli sen nie trwający więcej niż pół godziny. Tyle wystarczy by

Czytaj więcej »