Jak zorganizować czas wolny seniorowi?

Senior man decorating ceramic vase in his spare time

Organizacja czasu wolnego osób starszych należy do obowiązków opiekunek. Czasami jednak trudno jednak znaleźć odpowiednie zajęcie dla seniora, gdyż pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych aspektów, a także ograniczeń, jakie występują u osób starszych. Dowiedz się, czym zająć seniora w domu lub poza domem, a także dlaczego organizowanie czasu wolnego osobom starszym jest dla nich naprawdę ważne.

Organizacja czasu wolnego osób starszych – dlaczego jest dla nich tak ważna?

Osoby starsze czasu wolnego mają naprawdę dużo, co – jak zapewne wiedzą także osoby w sile wieku – nie zawsze jest tak korzystne dla naszego samopoczucia, jak mogłoby się wydawać. W przypadku seniorów może niestety dochodzić do kumulowania się negatywnych myśli, które biorą się m.in. ze złego stanu zdrowia, braku samodzielności czy nieuchronnie upływającego czasu. Opiekunka osób starszych musi zadbać o to, aby jej podopieczny w pełni wykorzystał swój czas.

Dlaczego organizowanie czasu wolnego osób starszych jest tak ważne? Jakie korzyści może przynieść nawet prosta aktywność?

  • Po pierwsze, sfera mentalna – zainteresowania i pasje odrywają nas od codzienności. W przypadku seniorów może ona niestety wiązać się z chorobami oraz wieloma ograniczeniami. Ciekawe zajęcie dla seniora może zatem wzbudzać w nim pozytywne myśli i wywoływać, satysfakcję i zadowolenie.
  • Po drugie, ćwiczenie umysłu – rozmowy, gry planszowe czy krzyżówki to także trening dla umysłu osób starszych. Dzięki temu mogą one ćwiczyć pamięć, a ich ogólna kondycja umysłowa może utrzymywać się na dobrym poziomie przez dłuższy czas.
  • Po trzecie, sprawność fizyczna – regularny ruch może pomóc osobom starszym dłużej zachować sprawność fizyczną, a tym samym być samodzielnym i mieć więcej możliwości na spędzanie wolnego czasu.

Odpowiednie zajęcie dla seniora – co wziąć pod uwagę?

W przypadku osób starszych, często schorowanych i mających pewne ograniczenia ruchowe, nie tak łatwo jest znaleźć odpowiednie zajęcia. Wiele zależy bowiem właśnie od stanu zdrowia i możliwości osoby starszej. Drugą sprawą jest to, że spędzanie czasu wolnego powinno przynosić radość, dlatego nie można zmuszać seniora do zajęć, których nie lubi i które nie sprawiają mu przyjemności.

Ważne są zatem zainteresowania osoby starszej, jej sprawność fizyczna, a także stan zdrowia – np. odporność organizmu, na podstawie której opiekunka może np. zdecydować, w jaką pogodę senior może wyjść na spacer, a kiedy powinien zostać w domu.

Najlepsze sposoby zorganizowania czasu wolnego dla seniora

Bez zbędnego przeciągania przejdźmy od razu do rzeczy. Jeśli Twój podopieczny cieszy się dobry zdrowiem i wysoką jak na swój wiek sprawnością fizyczną, warto namówić go właśnie na aktywne spędzanie czasu. Podstawa to oczywiście spacery, ale jeśli zdrowie na to pozwala świetną aktywnością dla seniorów są jazda na rowerze czy zajęcia na basenie, np. aqua aerobik. Świetne pomysły mogą sprawdzić się przy pracy opiekunek w Niemczech.

Jak znaleźć zajęcie dla seniora, który nie cieszy się dobry zdrowiem i nie jest już sprawny fizycznie? Możesz postawić na zajęcia umysłowe, np. gry planszowe, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, wspólne czytanie. Z innych aktywności fascynujące dla osób starszych mogą okazać się nawet dość – wydawałoby się – proste czynności, jak pieczenie ciast czy gotowanie, pielęgnacja roślin, troska o kolekcje i ozdoby, robótki ręczne, majsterkowanie. Osobę starszą możesz zająć też wspólnym oglądaniem filmów, albumów ze zdjęciami czy opowiadaniem ciekawych historii lub też słuchaniem jej opowieści.

Sprawdź również: