Praca w Niemczech na zastępstwo jako opiekunka — korzyści

A senior woman in wheelchair with a health visitor sitting at the table at home, eating.

Czy warto pracować jako opiekuna na zastępstwie w Niemczech? Jak sugeruje nazwa, jest to praca tymczasowa, więc jeśli chcesz wyjechać za granicę jedynie na krótki czas, to ta praca jest dla Ciebie. Praca opiekunki ma sporo zalet, a starzejące się społeczeństwo niemieckie potrzebuje osób do opieki. W tym artykule omawiamy kilka podstawowych korzyści powiązanych z tą posadą.

Czym zajmuje się opiekunka na zastępstwo w Niemczech?

Podstawowym zadaniem opiekunki osoby starszej jest naturalnie zajmowanie się podopiecznym. Jednak w zależności od stanu zdrowia seniora obowiązki mogą się różnić. Z reguły jednak:

  • dba ona o zaspokojenie potrzeb fizjologicznych chorego, w tym prawidłowe odżywianie, regularne przyjmowanie płynów, higienę podopiecznego,
  • kontroluje przyjmowanie lekarstw i zapewnia podstawową opiekę medyczną,
  • zapewnia odpowiednią do stanu zdrowia miarę aktywności,
  • pomaga w codziennych czynnościach, takich jak zakupy.

Ponieważ opieka nad seniorem na zastępstwo może przyjmować rozmaite formy, czasami wymagane są dodatkowe kwalifikacje. Tak czy inaczej, praca w Niemczech na zastępstwo  oraz praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech wymaga wykonywania wszystkich obowiązków etatowego pracownika w czasie jego nieobecności. O wielu potrzebach można dowiedzieć się od samego podopiecznego, dlatego jest to praca dla osób z komunikatywnym niemieckim.

Osoba do opieki nad seniorem — jakie są korzyści takiej pracy?

Opiekunka seniora w Niemczech może liczyć na sporo benefitów, wynikających z jej pracy. Poza najbardziej oczywistym, wynagrodzeniem sięgającym nawet do 10 tys. zł miesięcznie, istnieją inne korzyści. Warto wspomnieć o:

  • bezpłatnym zakwaterowaniu i wyżywieniu,
  • ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym,
  • możliwości poznania kultury i języka,
  • zdobyciu kontaktów i doświadczenia, które mogą pomóc w znalezieniu innej pracy.

Praca z osobami starszymi daje też mnóstwo satysfakcji. Choć nie przekłada się ona na sytuację materialną opiekunki, jest ważnym czynnikiem, który może zdecydować o wyborze takiej, a nie innej pracy.

Jak znaleźć pracę jako opiekunka na zastępstwo w Niemczech? 

Praca jako opiekunka na zastępstwo jest często dostępna przez agencje pośredniczące w poszukiwaniu pracowników. Pomagają one w załatwieniu wszystkich formalności i zorganizowaniu pobytu na terenie Niemiec. Alternatywną metodą poszukiwanie pracy jest skorzystanie z rekomendacji znajomych, którzy pracowali na podobnym stanowisku, przeszukiwanie Niemieckich ogłoszeń o pracę.

Niezależnie od sposobu szukania pracy konieczne będzie wykazanie się odpowiednimi kompetencjami, w szczególności: znajomością języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym, doświadczeniem w opiece nad osobami starszymi, cierpliwością, empatią i odpowiedzialnością.

Co zrobić, jeśli nie mogę dostać pracy jako opiekunka na zastępstwo?

Jeśli przyczyną jest brak ofert w danym momencie, możesz zarejestrować się w agencji pracy, prowadzącej rekrutacje w tym kierunku. Takie instytucje, korzystając ze swojej bazy danych, często zapraszają do współpracy po pewnym czasie lub proponują inne stanowisko, zgodne z Twoimi preferencjami. Jeśli zaś brakuje Ci któryś z niezbędnych umiejętności, zdobądź odpowiednie kwalifikacje i spróbuj jeszcze raz podejść do rekrutacji. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Opieka na zastępstwo nad seniorem może być Twoją pierwszą pracą poza granicami Polski i oknem na całkiem inny świat. Dlatego nie rezygnuj łatwo z marzeń!

Sprawdź również: