Jak walczyć z nadwagą na emeryturze?

otylosc-340x160[1]

Wraz z upływem lat zmienia się nie tylko aktywność zawodowa człowieka, ale również właściwe funkcjonowanie organizmu. Zmniejszeniu ulega jego metabolizm, a pojawiające się dolegliwości w obrębie różnych układów, w tym układu ruchowego niekorzystnie oddziałują na chęć podejmowania wszelkich aktywności. To z kolei wiąże się z poważnym zagrożeniem w postaci nadwagi. Może ona bowiem dodatkowo obciążyć pracę narządów ciała. Szczególnie narażone są serce, wątroba, trzustka, a także kręgosłup i stawy.

Kiedy mówimy o nadwadze?

Nadwaga to choroba, ale do jej zdefiniowania musimy określić, czy zostało spełnionych kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim BMI na poziomie w przedziale 25-29,9 (obliczane w stosunku proporcjonalnym – wzrost do wagi), ale też nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie czy nieprawidłowy wynik ważenia hydrostatycznego. O występowaniu problemu decyduje lekarz, który po postawieniu diagnozy sugeruje działania, jakie trzeba wdrożyć, by spowolnić tycie lub schudnąć.

Nadwaga na emeryturze – skąd się bierze?

Odkładanie się dodatkowych kilogramów jest szczególnie problematyczne w jesieni życia. Wtedy też najwięcej osób zaczyna się skarżyć na tycie, które trudno powstrzymać. Skąd ono się bierze? Zazwyczaj winowajcą jest brak ruchu. Czasem rezygnacja z aktywności fizycznej to efekt rozleniwienia – całe życie pracy i wreszcie nadchodzi czas na odpoczynek! Jeżeli emeryt jest domatorem to zapewne najlepszą formą relaksu będzie dla niego sen, leżenie na kanapie, przesiadywanie w leżaku, czytanie gazet, książek, oglądanie telewizji, gra w szachy. Jednak wszystkie te czynności wiążą się z przebywaniem w pozycji siedzącej lub leżącej i nie wymagają niemal żadnego wysiłku.

Innym powodem nadwagi rozwijającej się u seniorów są choroby. Jeżeli osoba starsza cierpi z powodu reumatyzmu, odczuwa bóle stawowe, mięśniowe, ma problemy z ruchomością kończyn, szybko się męczy to może czuć się zniechęcona do ćwiczeń, a nawet obawiać się, że wyrządzi sobie nimi krzywdę.

Ostatnią przyczyną tycia, która najczęściej dotyka seniorów jest po prostu wiek i towarzyszące mu zmiany hormonalne. Nie bez winy jest spowolniony metabolizm organizmu.

Jak walczyć z nadwagą u seniorów?

Ważne jest uświadamianie osób starszych, jak ważny dla ich zdrowia i samopoczucia jest ruch. Jednak w tym przypadku trzeba mieć na uwadze to, że aktywność fizyczna seniora powinna być dostosowana do jego możliwości. Szczególną uwagę zwracają na to specjaliści, np. rehabilitanci, lekarze geriatrzy, fizjoterapeuci. Uczulają oni rodziny, ale też opiekunów seniorów wyjeżdżających do pracy w Niemczech od zaraz na zachęcanie ich do:

  • podejmowania choćby prostych aktywności fizycznych – spacerowania, gimnastyki,
  • dbania o własną toaletę (w miarę możliwości), samodzielnego ubierania się, jedzenia,
  • przestrzegania zdrowej, zbilansowanej diety, bez szkodliwych tłuszczów i węglowodanów, za to z warzywami i owocami.

 

Nawet w starszym wieku można dbać o formę i sylwetkę, pozostając aktywnym i świadomie odżywiającym się. Z tymi zadaniami seniorowi powinni pomagać bliscy lub zatrudnieni opiekunowie.

Sprawdź również: