Jak powinna wyglądać opieka nad seniorem w święta?

senior man decorating christmas tree with christmas balls

Opiekujesz się niemieckim seniorem w czasie świąt Bożego Narodzenia? Ten szczególny okres w roku wymaga obdarowania podopiecznego szczególną empatią i ciepłem. To właśnie wtedy warto zadbać o to, aby nie tylko zapewnić mu jego podstawowe potrzeby, ale również o to, żeby nie czuł się samotny. Podpowiadamy, co zrobić, aby opieka w okresie świątecznym przyniosła radość nie tylko podopiecznemu, ale też opiekunce.

Aktywny senior na święta – co robić z podopiecznym w okresie świątecznym?

Święta to czas magiczny ze względu na panującą atmosferę, bliskość, a także na wiele drobiazgów, które cieszą nas w tym okresie. Mowa tu oczywiście o ozdobach, choince, piernikach i innych drobnostkach, z którymi nieodłącznie kojarzymy końcówkę roku. Warto to wykorzystać i sprawić, że opieka w okresie świątecznym pozwoli podopiecznemu poczuć się lepiej na duchu. W tym celu postaraj się zaktywizować seniora, wspólnie z nim tworząc świąteczne ozdoby, przystrajając choinkę, piekąc ciastka czy dekorując dom. Jeśli zdrowie Twojego podopiecznego na to pozwala, możesz namówić go na krótki spacer – w Niemczech bardzo popularne są świąteczne jarmarki, które odbywają się w niemal każdym mieście. Obecność na nich na pewno przyniesie mu wiele radości.

Opieka nad osobą starszą w Boże Narodzenie to okazja do tego, aby właśnie za sprawą takich drobnostek nawiązać z podopiecznym i jego bliskimi przyjazną i pełną zaufania relację.

Opieka nad osobą starszą w święta – jakie prezenty podarować podopiecznemu i jego bliskim?

Zastanawiasz się, co podarować podopiecznemu i jego najbliższej rodzinie z okazji świąt? Opieka nad seniorem w Boże Narodzenia świadczy o Twojej empatii i profesjonalnym podejściu do pracy opiekunki. Swoje dobre relacje z seniorem oraz jego bliskimi możesz polepszyć jeszcze bardziej, jeśli podarujesz im upominki, w które włożysz sporo serca.

Nie musisz wykosztowywać się na drogie prezenty. Znacznie lepsze wrażenie zrobią na nich rzeczy, które przygotujesz samodzielnie, np. ręcznie robione ozdoby świąteczne, szaliki lub czapki robione na drutach, a także świąteczne wypieki, takie jak aromatyczne pierniki lub domowe przetwory.

Poznaj niemieckie tradycje świąteczne

Opieka nad seniorem w Boże Narodzenie to okazja do tego, aby poznać panujące w Niemczech tradycje świąteczne. Choć jesteśmy sąsiadami, to niektóre zwyczaje mogą być dla nas wzajemnie zupełnie obce. Warto poznać je jeszcze przed okresem świątecznym, aby móc kultywować je wspólnie z podopiecznym.

Niemcy uwielbiają kolędowanie, które jest tam niezwykle popularne. Kolędy i piosenki świąteczne są śpiewane nie tylko przy bożonarodzeniowym stole, ale także na ulicach i jarmarkach. Najpopularniejsze kolędy i piosenki, których warto się nauczyć, to m.in.: Kling Glöckchen klingelingeling, O Tannenbaum, Alle Jahre wieder, Fröhliche Weihnacht überall, Stille Nacht.

W Niemczech królują świąteczne jarmarki. Odbywa się na nich kolędowanie, a na straganach można kupić świąteczne i lokalne specjały kulinarne, a także bożonarodzeniowy ozdoby i upominki.

W Niemczech nie ma tradycji łamania się opłatkiem czy kładzenia siana pod obrus. Kultywowaną u naszych zachodnich sąsiadów tradycją jest natomiast to, że pod talerzami na świątecznym stole umieszcza się monety, które mają być przynieść wszystkim dobrobyt.

Dlaczego warto obchodzić święta z podopiecznym?

Osoby samotne mogą czuć się szczególnie źle właśnie w okresie świąt, kiedy to bliskość z rodziną i przyjaciółmi jest dla nas szczególnie ważna. Warto zatem podarować seniorowi odrobinę radości z życia, za którą na pewno okaże ogromną wdzięczność. Opieka nad osobą starszą w Boże narodzenie to także dla opiekunek okazja do dobrego zarobku, ponieważ praca w opiece w Niemczech w święta wiąże się z atrakcyjnymi premiami i dodatkami.

Sprawdź również: