Zdobądź sympatię seniora: poznaj niemiecką kulturę

pexels-pixabay-302083-1

Choć Niemcy to nasz bezpośredni sąsiad, to jednak różnice kulturowe między Polakami i Niemcami są bardzo zauważalne. Jeśli zatem decydujesz się wyjechać do Niemiec, aby podjąć pracę w charakterze opiekunki osoby starszej, warto dowiedzieć, jakie zachowanie jest mile widziane w niemieckich domach. Z pewnością pomoże to szybciej zyskać zaufanie i sympatię podopiecznego i jego rodziny.

Dlaczego warto poznać niemiecką kulturę?

Pamiętaj, że udajesz się do pracy z osobami starszymi, które nie tylko dłużej przyzwyczajają się do zmian, ale także naturalną koleją rzeczy mają większe trudności w zrozumieniu różnic kulturowych niż młodsi ludzie. Dlatego pewne zachowania, które wynikają wprost z różnicy kulturowej, mogą powodować u nich irytację lub niechęć wobec opiekunki. Różnice kulturowe nie muszą być jednak wyłącznie przeszkodą – niemieccy seniorzy oraz ich rodziny bardzo cenią sobie pracę opiekunek z Polski, m.in. ze względu na wysoki poziom ich empatii i opiekuńczość. Stąd też oferty pracy dla opiekunek w Niemczech wręcz zalewają rynek.

5 podstawowych zasad, które warto znać przed wyjazdem do Niemiec

Zanim przejdziemy do wyliczania, warto wspomnieć o tym, co będzie mile widziane w każdym kraju, do którego wyjeżdżamy, czyli znajomości języka. Rodzimi mieszkańcy danego państwa zawsze wysoko cenią sobie wolę nauki ich języka, podobnie jest w Niemczech.

  1. Stosuj zwroty grzecznościowe – ta zasada wynika wprost ze specyfiki języka. O ile w języka angielskim z reguły zwracamy się wszystkich, używając zaimka “you”, o tyle w niemieckim, podobnie jak w polskim, stosujemy zwroty “Frau” (Pani) oraz “Herr” (Pan). Odpowiednim zaimkiem, który wyraża grzeczność, jest “Sie”.
  2. Zachowaj większy dystans fizyczny – w relacjach międzyludzkich Polacy zachowują znacznie większy dystans cielesny niż np. Włosi. Co może nas nieco dziwić, Niemcy utrzymują jeszcze większy dystans, dlatego w rozmowach unikaj siedzenia zbyt blisko oraz dotykania rozmówcy.
  3. Pilnuj porządku i zasad – Niemcy bardzo cenią sobie porządek, dlatego będziesz musiała szczególną uwagę przykładać do czystości w domu. Poza tym niezwykle ważne są dla nich panujące zasady, np. pilnowanie ciszy nocnej czy spokoju podczas popołudniowego odpoczynku.
  4. Pozdrawiaj sąsiadów i rodzinę podopiecznego – za naszą zachodnią granicę za zachowanie w dobrym tonie uchodzi pozdrawianie sąsiadów, nawet jeśli nie są najbliższymi przyjaciółmi Twojego podopiecznego. Odbierając telefon powiedz “Ja?”, co uchodzi za grzeczniejsze niż popularne w Polsce “Halo?”.
  5. Rozsądnie wybieraj prezenty – na początku dobrze jest podarować coś swojemu podopiecznemu. Warto jednak podejść do tego rozsądnie, bowiem Niemcy są oszczędni i źle patrzą na rozrzutność. Zupełnie inaczej, znacznie szerzej niż my, rozumieją również łapówki. Dobrym pomysłem jest np. lokalny przysmak z Twojej okolicy lub domowy wyrób.

Tych kilka prostych zasad znacznie ułatwi Ci nawiązanie dobrej relacji ze swoim podopiecznym w Niemczech oraz jego rodziną.

Sprawdź również: