Czy mam wystarczające doświadczenie do pracy w opiece nad seniorem w Niemczech?

pexels-andrea-piacquadio-3760067-1

Chciałabyś podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, ale nie jesteś pewna, czy Twoje doświadczenie jest wystarczające i pozwoli Ci sprostać temu zadaniu? Podpowiadamy, jak ocenić swoje doświadczenie, a także w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje, by bez obaw móc rozpocząć pracę.

 

Doświadczenie – kluczowe w pracy opiekunki

Do podjęcia pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech musisz posiadać stosowne doświadczenie, które jest warte znacznie więcej niż dyplomy i certyfikaty, potwierdzające umiejętności zdobyte na kursach. One również są ważne i pomogą Ci dostać dobrą pracę jako opiekunka, jednak wykazanie się w opiece i rekomendacje, jakie otrzymujesz od bliskich swojego podopiecznego są nieocenione.

 

Doświadczenie w opiece nad bliskim – czy jest cenne dla pracodawcy?

Jeżeli opiekowałaś się członkiem swojej rodziny, który nie był w stanie funkcjonować samodzielnie – np. którymś z rodziców lub dziadków – nie pozostaje to bez znaczenia, bowiem dzięki temu doświadczeniu wiesz, jak otoczyć opieką seniora, który nierzadko jest schorowany i wymaga tego, by ktoś zajmował się nim przez całą dobę.

Cennym doświadczeniem są także wolontariaty w różnych projektach i przedsięwzięciach, które są związane z niesieniem pomocy innym ludziom. Świadczy to o Twojej empatii i umiejętności poświęcenia się dla dobra innych.

 

Co będziesz musiała robić jako opiekunka?

Zanim podejmiesz pracę nad opieką osoby starszej w Niemczech, musisz zdawać sobie sprawę z obowiązków, jakie będziesz musiała wykonywać wokół swojego podopiecznego. Wśród nich na pewno znajdą się domowe obowiązki, takie jak gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów. W zależności od stanu zdrowia seniora może zdarzyć się również, że będzie on potrzebował pomocy przy ubieraniu się czy czynnościach toaletowych. Wymaga to ogromnego wysiłku i poświęcenia, a ponadto generuje dużą ilość stresu.

Dlatego też musisz zdawać sobie sprawę z wysiłku, jakie Cię czeka i być na niego gotową. Musisz umieć ocenić swoje możliwości fizyczne, a także przygotować się na spore obciążenie psychiczne, jakie niesie ze sobą opieka nad osobą starszą.

 

Jak przygotować się do pracy jako opiekunka seniorów w Niemczech?

Przede wszystkim warto mieć doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, niezależnie czy w kraju, czy za granicą. Niezwykle cenną i zwykle wymaganą umiejętność jest znajomość języka niemieckiego, który pozwoli skutecznie porozumiewać się z podopiecznym czy poprosić o pomoc (np. wezwać pogotowie).

Jeżeli nie jesteś pewna, czy praca na pełen etat to wyzwanie, któremu podołasz, odpowiednią decyzją na początek jest praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo. Wyjeżdżając na krótki okres (od kilku dni do dwóch tygodni), przekonasz się, czy jest to dobra decyzja i przełamiesz swoje obawy.

Sprawdź również:

Nie daj się stresowi

Stres towarzyszy nam w naszym codziennym życiu. Długotrwały stres jest najgorszy i może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób w naszym organizmie. Osoby żyjące w ciągłym

Czytaj więcej »

Zbawienna moc drzemki

Oto lista zbawiennych właściwości popołudniowej drzemki: 1. Odzyskiwanie sił Mówiąc o „drzemce” mamy na myśli sen nie trwający więcej niż pół godziny. Tyle wystarczy by

Czytaj więcej »