Czy nauka niemieckiego dla opiekunek powinna być obowiązkowa?

flaga1[1]

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech? Powstrzymuje Cię obawa, że nie poradzisz sobie z porozumiewaniem się po niemiecku? Zastanawiasz się, czy nauka niemieckiego dla opiekunek jest obowiązkowa? Wszystkie swoje wątpliwości w tym temacie rozwiejesz dzięki naszemu najnowszemu wpisowi.

Niemiecki dla opiekunek w Niemczech – obowiązkowy czy nie?

Wyjazd do pracy za granicę zawsze jest decyzją trudną, tym trudniejszą, jeśli występuje u Ciebie bariera językowa. Dlatego decyzję o wyjeździe znacznie łatwiej jest podjąć tym osobom, które przynajmniej komunikatywnie posługują się językiem niemieckim, a jego biegła znajomość w zasadzie nie stawia już żadnych przeszkód. Czy jednak nauka niemieckiego dla opiekunek jest obowiązkowa?

Na ten moment odpowiedź jest jasna – wymagania językowe wobec opiekunek zawsze stawiają bliscy osoby starszej, dla której szuka się opieki. Oznacza to, że pracę w opiece osób starszych w Niemczech mogą znaleźć zarówno opiekunki, które posługują się niemieckim biegle, potrafią porozumiewać się w stopniu podstawowym lub nie w ogóle nie znają tego języka.

Jak znajomość języka niemieckiego pomaga opiekunkom radzić sobie w pracy?

Nie ulega wątpliwości, że znajomość języka niemieckiego istotnie ułatwia opiekunkom zarówno znalezienie zlecenia, jak i sam pobyt w Niemczech. Większość ofert kierowanych jest oczywiście do kandydatek znających język niemiecki – stopień znajomości jest indywidualnie określany przez seniora i jego bliskich.

Dzięki znajomości języka niemieckiego opiekunka ponadto będzie mogła z większą łatwością wykonywać swoje obowiązki, a także będzie miała o wiele więcej możliwości w zorganizowaniu sobie czasu wolnego. Dlaczego zatem warto znać język?

  • Dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego możesz łatwiej nawiązać dobrą relację z podopiecznym i jego najbliższą rodziną.
  • Łatwiej zrozumiesz potrzeby seniora i spełnisz jego oczekiwania.
  • Ze swobodą zrobisz dla niego zakupy, wykupisz leki w aptece lub zarejestrujesz go do przychodni lekarskiej.
  • Dotrzymasz podopiecznemu towarzystwa, wysłuchasz jego historii i opowiesz mu coś o sobie oraz swoich bliskich.
  • W razie konieczności bez problemu wezwiesz pomoc, np. karetkę pogotowia na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia osoby starszej.
  • Będziesz mieć więcej swobody w organizowaniu sobie czasu wolnego, np. nawiążesz znajomości czy skorzystasz ze znajdujących się w pobliżu atrakcji. W efekcie czas spędzony w obcym kraju będzie dla Ciebie przyjemniejszy i mniej uciążliwy.

Czy nauka niemieckiego dla opiekunek powinna być obowiązkowa?

Nad odpowiedzią na pytanie, czy nauka niemieckiego dla opiekunek powinna być obowiązkowa, można dywagować i przytaczać różne argumenty. Wydaje się jednak, że optymalne rozwiązanie to to, kiedy rodzina seniora samodzielnie określa swoje i jego oczekiwania względem umiejętności językowych opiekunki. Tym bardziej, że przy niektórych zleceniach znajomość języka nie jest wymagana. Dotyczy to w szczególności osób, które nie podupadły mocno na zdrowiu i są w stanie samodzielnie wykonywać większość czynności, a także nie oczekują od opiekunki dotrzymywania towarzystwa.

Darmowy kurs języka niemieckiego dla opiekunek w Centrum Językowym Konik

Nie znasz języka niemieckiego, ale chcesz podjąć pracę opiekunki w Niemczech? Zrób bezpłatny kurs niemieckiego dla opiekunek w Centrum Językowym Konik z zakwaterowaniem w Głogowie. Wystarczy, że masz dobry stan zdrowia i doświadczenie w opiece na osobami starszymi (akceptujemy także opiekę nad członkami rodziny).

Po ukończeniu naszego kursu niemieckiego dla opiekunek gwarantujemy Ci legalne zatrudnienie w opiece nad osobami starszymi w Niemczech za atrakcyjne wynagrodzenie.

Sprawdź również: