Praca opiekunki – jak radzić sobie z emocjami?

pexels-rodnae-productions-5542905-1

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to trudne wyzwanie. Oprócz tego, że wiąże się ona z dużym obciążeniem fizycznym, to w dodatku generuje ogromne ilości emocji, które nierzadko potrafią być dużym obciążeniem. Na co należy przygotować się przed wyjazdem do Niemiec w celu podjęcia pracy opiekunki? Jakie cechy charakteru pomogą radzić sobie w trudnych chwilach? Tego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu?

Praca opiekunki osób starszych – wyzwanie dla silnych kobiet

Opieka nad osobami starszymi, często schorowanymi, a nawet niepotrafiącymi samodzielnie wykonywać najprostszych codziennych czynności, to nie tylko ciężka fizyczna praca, ale również ogromny wysiłek psychiczny. Wynika on między innymi z bardzo dużej odpowiedzialności za zdrowie starszej osoby, które spoczywa w dużej mierze na opiekunce. Często konieczne jest udzielenie pomocy w codziennych czynnościach, nierzadko również intymnych, takich jak kąpiel, korzystanie z toalety czy ubieranie się. Wszelkie załamania się stanu zdrowia seniorów wymagają natychmiastowej i zdecydowanej reakcji. Praca dla opiekunek w Niemczech to także rozłąka z najbliższymi i konieczność odnalezienia się w obcym kraju.

Naucz się łączyć empatię z dystansem emocjonalnym?

Z jednej strony praca opiekunki wymaga pewnych cech charakteru, takich jak na przykład empatia, zrozumienie potrzeb drugiej osoby, zdolność do poświęceń czy wreszcie umiejętnosć wzbudzenia zaufania nie tylko u podopiecznego, ale również u członków jego rodziny. Na pierwszy rzut oka wydaje się zatem, że praca ta wymaga dużego zaangażowanie emocjonalnego.

Tymczasem sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Opiekunka, pomimo okazywania empatii i poświęcenia się dla swojego podopiecznego, musi umieć zachować dystans emocjonalny. Zbytnie przywiązanie się do osoby, nad którą sprawuje się opiekę, może bowiem skończyć się trudnymi chwilami w przypadku rozstania z seniorem, które wyniknie z zakończenia pracy, konieczności umieszczenia go w hospicjum czy wreszcie jego śmierci. Dlatego też pod tym względem znacznie łatwiejsza jest praca opiekunki na zastępstwo, w czasie której spędza się w domu swojego podopiecznego znacznie mniej czasu, przez co trudniej jest przywiązać się do niego emocjonalnie. Jeśli preferujesz stałą pracę, sprawdź oferty dla opiekunek w Niemczech.

Zaufaj rozsądkowi

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, możesz odczuwać obawy związane z podróżą czy pobytem w obcym kraju. Warto jednak postawić na rozsądek i zaufać rzeszy osób organizujących Twój wyjazd, a także samodzielnie przygotować się do pobytu w Niemczech. Jak to zrobić?

  • Znajdź zatrudnienie za pośrednictwem sprawdzonej firmy, która jasno przedstawi Ci warunki pracy i zagwarantuje godziwe wynagrodzenie, a także zorganizuje kwestie dojazdu, zakwaterowania i powrotu do domu. W ten sposób pozbędziesz się obaw związanych ze swoją sytuacją zawodową czy warunkami pracy.
  • Doszkol się z języka niemieckiego, jeśli tego potrzebujesz. Znajomość języka znacznie ułatwia pobyt za granicą i podnosi pewność siebie. Nauka niemieckiego dla opiekunek często jest oferowana przez firmy zatrudniające przy opiece seniorów.
  • Sprawdź miejscowość, w której będziesz mieszkać. Pamiętaj, że jako opiekunce Tobie również przysługują dni wolne. Sprawdź w Internecie, jakie atrakcje możesz znaleźć w miejscowości, w której spędzisz kilka najbliższych tygodni lub miesięcy. Pomoże Ci to zająć się sobą i odprężyć przed powrotem do pracy.
  • Dokładnie określ swoje kompetencje. Opiekunki i podopieczni są dobierani w taki sposób, aby umiejętności i doświadczenie opiekunki były adekwatne do potrzeb seniora. Im więcej informacji na swój temat podasz w firmie, która Cię zatrudnia, tym lepiej dobierze Ci ona podopiecznego. Dzięki temu senior otrzyma niezbędną opiekę, a Ty będziesz mogła cieszyć się komfortową pracą na miarę swoich możliwości.

Wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech to decyzja trudna, ale niosąca wiele satysfakcji. Pamiętaj o tym, że komfortowa praca i ułożenie sobie życia w obcym kraju, to w dużej mierze kwestia nastawienia i odpowiedniego przygotowania, które – jak widać – nie musi być trudne.

Sprawdź również: