10 najczęstszych chorób wieku podeszłego

choroby-1-300x160

Wiek starczy przynosi ze sobą wiele wyzwań zdrowotnych, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia osób starszych. Rozpoznanie, leczenie i wsparcie w obliczu tych schorzeń są kluczowe dla utrzymania dobrostanu i niezależności w późniejszych latach życia. W tym artykule omówimy najczęstsze choroby wieku starczego oraz przedstawimy sposoby radzenia sobie z nimi.

1. Alzheimer

To dokuczliwa choroba wieku starczego, która utrudnia, a w bardziej zaawansowanym stadium całkowicie uniemożliwia samodzielne egzystowanie. Dotyka głównie osoby po 65. roku życia, które wraz z wiekiem tracą pełną sprawność umysłową. Pierwszymi niepokojącymi objawami jest utrata orientacji, zapominanie imion, dat. Otępienie łagodne dość dynamicznie przeradza się w otępienie o średnim, a potem intensywnym nasileniu.

Starszy schorowany człowiek

2. Demencja

Demencja, podobnie jak choroba Alzheimera, charakteryzuje się pogorszeniem funkcji poznawczych. Oprócz problemów z pamięcią, osoby cierpiące na demencję mogą doświadczać trudności z komunikacją, planowaniem oraz wykonaniem codziennych zadań. Kluczowe jest zaproponowanie indywidualnie dostosowanych terapii oraz zapewnienie wsparcia zarówno chorym, jak i ich rodzinom.

3. Parkinson

Choroba zaczyna się od niewielkiego drżenia rąk i sztywności mięśniowej, lecz prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie ruchowym. Chorzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, wymagają podawania leków, leczenia stanów depresyjnych, gdy te się pojawią, a nawet są kwalifikowani do operacji.

4. Nadciśnienie tętnicze

Podwyższone ciśnienie krwi powoduje kołatanie serca, duszności i szereg innych objawów. Wysokie ciśnienie skurczowe dotyka zwłaszcza osoby starsze – może być pierwotne lub wtórne.

5. Nowotwory

Nowotwory są już dzisiaj chorobą cywilizacyjną i nie omijają osób starszych. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na raka skóry, płuc, układu pokarmowego czy wydalniczego.

6. Cukrzyca

Głównie cukrzyca typu 2, która pogłębia się z wiekiem. Hiperglikemia czy hipoglikemia wymagają pozostawania pod opieką lekarską, przyjmowania leków i pilnowania diety.

7. Choroby zwyrodnienia stawów

Przewlekła choroba ruchu utrudnia starszym osobom samodzielne poruszanie się, wywołuje ograniczenia w ruchu oraz ból w obrębie stawów.

8. Osteoporoza

Osteoporoza, charakteryzująca się osłabieniem kości, wymaga wczesnego wykrywania i leczenia w celu zmniejszenia ryzyka złamań. Suplementacja wapnia i witaminy D, aktywność fizyczna oraz leki mogą być częścią planu leczenia.

9. Depresja

Depresja wśród seniorów często pozostaje niewykryta i nieleczona. Wsparcie emocjonalne, terapie psychologiczne i w razie potrzeby leczenie farmakologiczne mogą znacznie poprawić samopoczucie osób starszych.

Zrozumienie i odpowiednie reagowanie na te choroby są kluczowe dla zapewnienia komfortu i jakości życia w starszym wieku. Współpraca z lekarzami, terapeutami oraz bliskimi może znacząco pomóc w zarządzaniu tymi schorzeniami.

10. Choroby niedokrwienne serca

Do rozwoju choroby dochodzi, gdy komórki otrzymują niewystarczającą ilość tlenu i substancji odżywczych. Schorzenie występuje też pod nazwą choroby wieńcowej, a wywołuje uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej.

Sprawdź również: