Choroby w podeszłym wieku mogą zdarzać się częściej, a jest to spowodowane spadkiem odporności, dolegliwościami somatycznymi i psychologicznymi. Niestety wiele z nich powoduje nieodwracalne zmiany, utrudniając starszej osobie samodzielną egzystencję. Oto lista najpopularniejszych chorób, z którymi mierzą się seniorzy.
1. Alzheimer
To dokuczliwa choroba wieku starczego, która utrudnia, a w bardziej zaawansowanym stadium całkowicie uniemożliwia samodzielne egzystowanie. Dotyka głównie osoby po 65. roku życia, które wraz z wiekiem tracą pełną sprawność umysłową. Pierwszymi niepokojącymi objawami jest utrata orientacji, zapominanie imion, dat. Otępienie łagodne dość dynamicznie przeradza się w otępienie o średnim, a potem intensywnym nasileniu.
2. Demencja
Obniżenie sprawności umysłowej postępuje z wiekiem, ale u chorych na demencję pogłębia się szybciej niż u zdrowych. Składają się na nią kłopoty z zapamiętywaniem, zaburzenia snu, trudności z koncentracją i rozumieniem przyczynowo-skutkowym.
3. Parkinson
Choroba zaczyna się od niewielkiego drżenia rąk i sztywności mięśniowej, lecz prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie ruchowym. Chorzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, wymagają podawania leków, leczenia stanów depresyjnych, gdy te się pojawią, a nawet są kwalifikowani do operacji.
4. Nadciśnienie tętnicze
Podwyższone ciśnienie krwi powoduje kołatanie serca, duszności i szereg innych objawów. Wysokie ciśnienie skurczowe dotyka zwłaszcza osoby starsze – może być pierwotne lub wtórne.
5. Nowotwory
Nowotwory są już dzisiaj chorobą cywilizacyjną i nie omijają osób starszych. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na raka skóry, płuc, układu pokarmowego czy wydalniczego.
6. Cukrzyca
Głównie cukrzyca typu 2, która pogłębia się z wiekiem. Hiperglikemia czy hipoglikemia wymagają pozostawania pod opieką lekarską, przyjmowania leków i pilnowania diety.
7. Choroby zwyrodnienia stawów
Przewlekła choroba ruchu utrudnia starszym osobom samodzielne poruszanie się, wywołuje ograniczenia w ruchu oraz ból w obrębie stawów.
8. Osteoporoza
Metaboliczna choroba kości dotyka najczęściej seniorów. Wynika ze zmniejszania się masy kostnej i w efekcie osłabienia kości, które są podatne na przeciążenia oraz urazy mechaniczne.
9. Depresja
Samotność, niskie dochody, brak samodzielności – depresja to często choroba osób starszych, która nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana. Zazwyczaj takie osoby potrzebują towarzysza lub opiekuna, stąd można spotkać wiele ofert pracy w Niemczech od zaraz, gdzie jednym z obowiązków jest po prostu spędzanie czasu z seniorem.
10. Choroby niedokrwienne serca
Do rozwoju choroby dochodzi, gdy komórki otrzymują niewystarczającą ilość tlenu i substancji odżywczych. Schorzenie występuje też pod nazwą choroby wieńcowej, a wywołuje uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej.
Zapraszamy do lektury