Jak otoczyć opieką osobę leżącą?

david-hinkle-emKNOB8VsUk-unsplash-1

Opiekunka może trafić do domu starszej osoby, która ze względu na zaawansowane stadium swojej choroby będzie przykuta do łóżka. Jak sobie z tym poradzić i w jaki sposób prawidłowo opiekować się osobą leżącą?

 

Rola opiekunki przy osobie leżącej

Za każdym razem opiekunka osób starszych musi zapewnić swojemu podopiecznemu pełną opiekę, zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo, komfort i samopoczucie. Przy osobie, której świat skurczył się do granic łóżka, będzie to wyzwanie o wiele bardziej wymagające, gdyż nie ucieknie się od konieczności dużego wysiłku fizycznego np. przy przebieraniu lub zakładaniu pieluchy. Temu wszystkiemu dodatkowo towarzyszą znacznie większe emocje.

 

Panuj nad emocjami

Jednym z trudniejszych zadań opiekunki osoby leżącej jest panowanie nad emocjami. Mogą one być skrajne, gdyż nawet tego samego dnia można przejść od zmęczenia, rozdrażnienia i poirytowania do wręcz nadmiernej troski. Podobne wahania może odczuwać także starsza osoba, która jest przykuta do łóżka. Dlatego warto pracować nad swoim komfortem psychicznym – relaksować się, kiedy tylko to możliwe, odpoczywać i zbyt mocno nie angażować się emocjonalnie w pracę, zachowują przy tym pełen profesjonalizm.

 

Kłopotliwe dbanie o higienę

Osoby leżące, podobnie jak osoby o większym stopniu samodzielności, wymagają codziennych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. Dla opiekunki to trudne wyzwanie fizyczne, szczególnie jeśli leżąca osoba ma nadwagę lub jest otyła. Do tego dochodzi oczywiście kłopotliwość związana z intymnością. Czynności te jednak są niezbędne. Postaraj się wykonywać je w jak najbardziej neutralny sposób, który nie przysporzy dyskomfortu ani Tobie, ani Twojemu podopiecznemu. Pamiętaj, że dla niego również może być to sytuacja kłopotliwa. Ułatwić sprawę mogą np. ustalone godziny toalety – wówczas stanie się ona normalnym, spodziewanym punktem dnia.

 

Korzystaj z pomocnych akcesoriów medycznych

Przy opiece nad osobą leżącą potrzebne będą pewne akcesoria medyczne, które pomagają zachować higienę, zdrowie i lepsze samopoczucie chorej osoby. Na co dzień na pewno będziesz musiała wykorzystywać pieluchomajtki i plastry przeciwodleżynowe. Tutaj musisz zadbać o to, aby bliscy Twojego podopiecznego zapewniali Ci środki na ich zakup lub sami dostarczali je do domu.

Bliskim seniora można zasugerować także zakup wózka inwalidzkiego lub balkonika. Zrobienie kilku kroków lub wyjście na krótki spacer na wózku może znacznie poprawić ich samopoczucie. Pomocne okaże się też medyczne łóżko, które dzięki swojej ergonomii pozwoli łatwiej zajmować się seniorem.

 

Oceń swoje możliwości

Opieka nad osobą leżącą to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie czeka na opiekunkę osób starszych. Dlatego musisz dobrze ocenić swoje możliwości i odpowiadać tylko na oferty pracy, której podołasz. Pamiętaj, że zlecenia dla opiekunek to często praca w Niemczech od zaraz, dlatego nie pozwól sobie na błędy przy ich pochopnym rozpatrywaniu.

Sprawdź również: