Taniec – najlepsza aktywność dla seniorów

pexels-andrea-piacquadio-3831187-1-2

Aktywność fizyczna jest dla osób w podeszłym wieku bardzo wskazana, ale większość sportów może zbytnio obciążać organizm. Odpowiednią dawkę ruchu dla seniora zapewnia taniec, który oprócz okazji do ruchu stanowi też sposób na relaks i spędzanie czasu w miłym towarzystwie.

Taniec pasją wielu seniorów

Niemieccy seniorzy, o ile tylko pozwala im na to stan zdrowia, bardzo chętnie prowadzą aktywne życie, korzystając z jego różnych uroków. Jedną z aktywności, z której chętnie korzystają, jest taniec. Jest to nie tylko odpowiednia i zdrowa dawka ruchu, ale też okazja do spędzenia czasu z rówieśnikami. Praca dla opiekunek w Niemczech to między innymi obowiązek wzbudzenia w starszej osobie chęci życia i czerpania z niego tyle, na ile pozwalają zdrowie, kondycja i sprawność. Dlatego warto namówić swojego podopiecznego na zajęcia z tańca, zawozić go na kursy i wspierać go w jego nowej pasji.

Taniec jako terapia psychiczna

Seniorzy mogą borykać się z różnymi problemami natury emocjonalnej, które mogą być spowodowane między innymi śmiercią współmałżonka, doskwierającą samotnością czy wreszcie obniżeniem sprawności, skutkującym tym, że coraz więcej na pozór prostych czynności sprawia trudność.

Taniec, a więc poruszanie się w rytm muzyki, działa odprężająco, pomaga osiągnąć wewnętrzną równowagę i wyrzucić z siebie nagromadzone emocje.

Taniec jako zastrzyk endorfin

Praca opiekunki w Niemczech często zobowiązuje pomagania starszym osobom w odnalezieniu szczęścia w jesieni ich życia. Dlatego warto namówić swojego podopiecznego do udziału w zajęciach tanecznych, podczas których ich organizmy zaczną produkować hormony szczęścia. Dzięki nim seniorzy zaczną wykazywać więcej chęci do życia, radości z drobnych rzeczy i wreszcie dobrego nastroju na co dzień.

Zdrowotne właściwości tańca

Taniec to aktywność fizyczna, która nie obciąża organizmu, dlatego jest bezpieczna dla osób w każdym wieku, także podeszłym, które mogą borykać się już z różnymi dolegliwościami. Zajęcia taneczne pomagają osobom starszym:

  • redukując napięcie mięśniowe,
  • pobudzając do aktywniejszej pracy układ mięśniowy,
  • regulując oddech,
  • wspierając pracę układu nerwowego,
  • poprawiając metabolizm.

Bardzo ważnym dla seniorów aspektem tańca jest przede wszystkim poprawa elastyczności mięśni, stawów i ścięgien. Dzięki temu seniorzy mogą dłużej cieszyć się sprawnością fizyczną, dzięki której zachowują samodzielność, a co za tym idzie – większą satysfakcję z życia.

Taniec eliksirem młodości

Pozytywny wpływ tańca na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, daje zadziwiające efekty w postaci przedłużenia swojej młodości. Seniorzy, którzy uczestniczą w tanecznych zajęciach, samodzielnie lub z pomocą opiekuna, przez dłuższy czas czują się młodzi i sprawni. Taniec jest powszechnie stosowany jako element profilaktyki gerontologicznej, która pomaga osobom starszym w zachowaniu zdrowia i sprawności do późnych lat życia.

Sprawdź również: