Praca z seniorem, który wymaga transferu – wyzwania

Praca-z-seniorem-ktory-wymaga-transferu[1]

Zastanawiasz się nad przyjęciem oferty pracy, w której jednym z realizowanych zadań ma być pomoc przy transferze osoby starszej? Zanim podejmiesz się tego wyzwania, zobacz, na czym polega transfer seniora i jakie wymagania się z tym wiążą. Pozwoli Ci to lepiej ocenić sytuację, a także podjąć świadomą decyzję zanim wyjedziesz do pracy za granicę. Zebraliśmy doświadczenia opiekunek osób starszych, które miały okazję sprawdzić się jako pomoc dla osób starszych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wsparcie niepełnosprawnych seniorów

Starsze osoby często w wyniku przebytych lub trwających chorób, w okresie rekonwalescencji po udarze czy złamaniu muszą poruszać się o balkoniku, kulach lub na wózku inwalidzkim. To oznacza bardzo ograniczone możliwości przemieszczania się, a już na pewno uniemożliwia samodzielne spacery, dojazdy do specjalistów, na spotkania towarzyskie czy zakupy.

Jeżeli ogłoszenie o pracy dla opiekunki w Niemczech na zastępstwo zawiera informację o tym, że podopieczny potrzebuje transferu, to oznacza, że wymaga pomocy przy przemieszczaniu się. Może to być związane z parkinsonem – chorobą upośledzającą nerwy, która prowadzi do całkowitej utraty zdolności samodzielnego poruszania się. Innym powodem ograniczonej ruchomości jest częściowy paraliż ciała będący następstwem wylewu czy udaru, a także rekonwalescenci po operacjach czy zabiegach.

Często seniorzy są po prostu zbyt słabi, żeby chodzić pieszo, dlatego rekomenduje się im korzystanie z wózka inwalidzkiego. Muszą mieć jednak kogoś, kto pomoże w jego obsługiwaniu.

Kto może pomagać przy transferze?

Do opieki nad osobą starszą, która jest unieruchomiona całkowicie lub częściowo angażuje się opiekunów – bardzo często z Polski. W tej roli zdecydowanie rzadziej spotyka się mężczyzn niż kobiety, jednak to właśnie siła fizyczna będzie tym, co liczy się w pracy z seniorem wymagającym transferu. To szczególnie istotne, gdy w domu podopiecznego nie ma zamontowanych udogodnień, takich jak winda. Może to oznaczać, że każdego dnia będziesz dźwigać pacjenta, przenosząc go między wózkiem, a łóżkiem czy toaletą.
O ile starsza osoba jest drobna nie będzie to stanowiło problemu, o tyle wyzwaniem okaże się przenoszenie seniora ważącego 80 kilogramów i więcej. Zastanów się, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie taką pracę i czy Twój stan zdrowia (szczególnie kondycja kręgosłupa) pozwolą na takie obciążenia – każdego dnia przez kilka tygodni albo jeszcze dłużej.

Sprawdź również: