Pierwsza pomoc osobie starszej. Co warto wiedzieć?

sport first aid

U seniorów wraz z wiekiem pogarsza się kondycja zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Do tego mogą się rozwijać rozmaite choroby, które są charakterystyczne dla wieku starczego. Osoby starsze są zdecydowanie bardziej narażone na upadki, niedożywienie czy problemy z układem sercowo-naczyniowym. W jaki sposób powinna zatem wyglądać pomoc starszym osobom? O czym trzeba pamiętać?

Pomoc starszym osobom – pierwsze kroki

Najważniejsza jest pierwsza pomoc, bo każda minuta ma znaczenie dla życia i zdrowia seniora. Choroby u osób starszych mogą się wiązać z rozmaitymi objawami i odmiennym stopniem ich nasilenia. To oznacza, że opiekunka powinna być przygotowana na różne sytuacje.

Seniorzy, ze względu na pogorszone funkcje motoryczne, co wynika z ich wieku, są narażeni na upadki, osłabienie, omdlenia czy problemy z utrzymaniem równowagi. Nietrudno o wypadek nawet w warunkach domowych, będąc pod opieką wykwalifikowanej osoby. Liczy się zatem pierwsza pomoc, czyli zapewnienie bezpieczeństwa sobie i seniorowi, a następnie dostosowanie kolejnych kroków do zastanej sytuacji i stanu, w jakim znajduje się starsza osoba.

Pomoc do starszej osoby – kiedy wezwać karetkę?

Ze względu na choroby neurodegeneracyjne, które dotykają seniorów, opiekunka musi umieć udzielić pierwszej pomocy. Nie zawsze konieczne jest wezwanie karetki, ale w wielu sytuacjach pierwsza pomoc to krok w stronę ochrony zdrowia i życia seniora, a przyjazd załogi pogotowia medycznego jest niezbędny, aby skorzystać z pomocy szpitalnej i specjalistycznej opieki.

Opiekunka powinna wezwać karetkę, gdy senior stracił przytomność i jej nie odzyskuje, ponadto w sytuacji wystąpienia zawału czy udaru. Z pomocy pogotowia medycznego należy korzystać w każdym przypadku, w którym senior nie jest w stanie z pomocą opiekunki dojść do siebie i zgłasza dodatkowe objawy, np. nieokreślone dolegliwości bólowe.

Do czasu przyjazdu karetki opiekunka musi zadbać o bezpieczeństwo starszej osoby i jej komfort psychiczny. Gdy starsza osoba pozostaje nieprzytomna i nie oddycha, konieczne jest prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aż do momentu odzyskania przytomności bądź przyjazdu karetki.

Jak podnieść puls u osoby starszej?

Częstym problemem pojawiającym się u seniorów jest niski puls. Wraz z wiekiem puls u osoby starszej się obniża – w granicach normy są wartości wynoszące 60-70 uderzeń na minutę. Jeśli jednak dochodzi do jego znacznego obniżenia, senior może czuć się gorzej. W takich przypadkach można spróbować – o ile pozwala na to kondycja starszej osoby – wyjść na spacer. Aktywność fizyczna podnosi bowiem puls u seniorów. Pomocna bywa kawa, w której zawarta jest kofeina, lub herbata, za której działanie odpowiada teina.

Są to domowe sposoby na podniesienie pulsu. Jeśli jednak problem jest poważniejszy i utrzymuje się przez dłuższy czas, a senior dodatkowo zmaga się z uciążliwymi objawami, konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska.

Seniorzy zmagają się niejednokrotnie z szeregiem chorób przewlekłych. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest zatem niezbędna, by ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia osoby starszej.

 

Sprawdź również: