Osteoporoza — gdy wiek jest wrogiem

Full length portrait of lonely senior man with walker sitting on park bench outdoors, copy space

Osteoporoza to choroba, która dotyka osoby starsze, w szczególności kobiety. W Polsce choroba ta dotyka około 3 milionów osób, co czyni ją poważnym problemem zdrowotnym. Jak mogą sobie z nim radzić seniorzy i ich opiekunowie? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Rozumienie osteoporozy a opieka nad osobą starszą

Zanim zaczniesz pomagać bliskiemu zmagającemu się z odwapnieniem kości, powinieneś zgłębić wiedzę na temat tej choroby. Osteoporoza to schorzenie układu kostnego. Charakterystyczne objawy osteoporozy to osłabienie i utrata masy kostnej, prowadząca do podatności na złamania. Choroba ta bardzo utrudnia życie seniorom i dlatego wymaga działania na kilku płaszczyznach:

  • udzielania wsparcia emocjonalnego choremu,
  • pomocy w codziennych czynnościach,
  • rehabilitacji i ćwiczeń fizycznych,
  • opieki lekarskiej.

Chociaż opiekun nie zastępuje lekarza, to może pomagać wdrażać zalecenia doktora w życie. Zanim jednak szerzej omówimy, jak przebiega leczenie osteoporozy, zwróćmy uwagę, dlaczego opieka nad osobą starszą wymaga wsparcia emocjonalnego i pomocy w codziennych czynnościach.

Wsparcie emocjonalne dla osoby chorej i codzienna pomoc

Odwapnienie kości może prowadzić do obniżenia jakości życia, co wpływa na samopoczucie osoby chorej. Dlatego okaż choremu zrozumienie i empatię, poświęć czas na rozmowę, a także zachęcaj do wyrażania uczuć i obaw związanych z chorobą.

Musisz wiedzieć, że może ona wywoływać różne uczucia, w tym uczucie bezradności. Dlatego staraj się angażować podopiecznego w te zadania, które może wykonać. Zapewne jednak będzie potrzebował pomocy w zakupach, gotowaniu, sprzątaniu czy pielęgnacji. Staraj się także ułatwić dostęp do niezbędnych leków i pomagać w ich przyjmowaniu.

Zmniejszona  gęstość kości a zdrowy styl życia i profilaktyka

Leczenie osteoporozy wymaga dbania o zdrowy styl życia, w tym o zdrową dietę. W celu wzmocnienia kości poleca się dietę bogatą w wapń, witaminę D oraz białko. Jako opiekun nie masz wpływu na wszystko, co robi senior, ale zachęcaj go do ograniczenia spożycia alkoholu, a jeśli pali — do rzucenia nałogu. Mimo zdrowej diety często wymagana jest także profilaktyka farmakologiczna, taka jak suplementacja wapnia i witaminy D. O tym jednak powinien zadecydować lekarz.

Znaczenie rehabilitacji i ćwiczeń fizycznych

Opiekun osoby starszej może też aktywnie wspierać rehabilitację i codzienne ćwiczenia podopiecznego. Dobrze dobrana aktywność wzmacnia mięśnie i kości oraz poprawia koordynację ruchową. Osoba chora powinna wykonywać ćwiczenia dostosowane do swojego stanu zdrowia i możliwości. Pomagaj w organizacji zajęć rehabilitacyjnych i motywuj do ich regularnego wykonywania. Pamiętaj o konsultacji planu treningowego z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Znajdowanie odpowiednich specjalistów

Inną formą pomocy osobie z osteoporozą jest znajdowanie jej odpowiednich specjalistów. Jakich lekarzy chory powinien odwiedzać? Schorzenie to często wymaga wsparcia ze strony specjalistów, takich jak endokrynolog, ortopeda czy rehabilitant. Dlatego pomagaj osobie chorej w umawianiu się na wizyty kontrolne, a także zachęcaj do regularnych konsultacji i badania stanu kości.

Pomagając pamiętaj też o swoich potrzebach

Opieka nad osobą z osteoporozą może być wymagająca zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Nie zapominaj o trosce o swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie. Szukaj wsparcia wśród rodziny, przyjaciół czy grup wsparcia dla opiekunów osób z osteoporozą. Pamiętaj, że tylko wtedy, gdy sam zadbasz o siebie, będziesz mógł w pełni pomóc bliskiemu.

Sprawdź również: