Opiekunka w Niemczech — jaki ma zakres obowiązków?

Happy patient and caregiver spending time together. Senior woman holding cane.

Praca opiekunki w Niemczech to odpowiedzialne i wymagające zajęcie, które staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Aby móc świadczyć usługi na najwyższym poziomie, opiekunka powinna posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, znajomość języka niemieckiego oraz certyfikaty i uprawnienia. W tym artykule wyjaśnimy jakiej pracy powinna się spodziewać osoba ubiegająca się o to stanowisko, czego się wymaga od opiekunki w Niemczech i co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Po pierwsze: wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności

Praca za granicą w Niemczech jako opiekunka jako opiekunka wiąże się przede wszystkim ze wsparciem podopiecznych w wykonywaniu codziennych czynności, z którymi jej podopieczni sobie nie radzą. Często należą do nich:

  • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
  • pomoc w poruszaniu się,
  • utrzymanie porządku w miejscu zamieszkania podopiecznego,
  • robienie zakupów,
  • przygotowywanie posiłków.

Inne obowiązki mogą zależeć od kompetencji opiekunki lub stanu zdrowia chorego. Opieka nad osobą starszą nie jest łatwym zajęciem, ale często daje dużo satysfakcji.

Po drugie: wsparcie emocjonalne i aktywizacja

Bardzo ważnym elementem pracy opiekunki osób starszych jest też zapewnienie wsparcia emocjonalnego swoim podopiecznym. Opiekunka w Niemczech powinna aktywizować seniorów, prowadzić z nimi rozmowy, angażować się w życie kulturalne oraz pomagać w utrzymaniu więzi z rodziną i przyjaciółmi. Ze względu na swoje ograniczenia osoby starsze często czują się niepotrzebne lub bezradne. To dlatego wsparcie emocjonalne jest dla nich takie cenne.

Po trzecie: pomoc medyczna i rehabilitacja

W niektórych przypadkach opiekunka osób starszych może być również odpowiedzialna za pomoc medyczną, taką jak podawanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, wykonywanie pomiarów ciśnienia, cukru we krwi, temperatury, a także wspieranie podopiecznych w rehabilitacji, np. poprzez ćwiczenia, masaż czy terapię zajęciową. Jeśli posiadasz dodatkowe umiejętności i uprawnienia, koniecznie zgłoś je w agencji, z którą współpracujesz.

Praca opiekunki w Niemczech — wymagania i kwalifikacje

W związku z powyższymi zadaniami opiekunka w Niemczech musi posiadać pewne kwalifikacje. Jednym z ważniejszych wymagań jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Poza tym w tej pracy cenione jest:

  • doświadczenie w opiece nad osobą starszą,
  • wykształcenie w dziedzinie opieki geriatrycznej, pielęgniarstwa lub rehabilitacji,
  • posiadanie odpowiednich certyfikatów, takich jak ukończony kurs pierwszej pomocy.

Opieka nad seniorem — szkolenia i kursy

Dla osób zainteresowanych podjęciem pracy jako opiekunki osób starszych w Niemczech istnieje wiele szkoleń i kursów, które pomagają zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.  Nauka języka niemieckiego, szkolenia z zakresu opieki geriatrycznej oraz kursy specjalistyczne obejmujące zagadnienia związane z opieką nad osobą starszą są niezbędne dla rozwoju zawodowego opiekunki. Z przyjemnością informujemy, że firma Konik oferuje kurs językowy dla opiekunek zupełnie za darmo. Jeśli chciałabyś pracować jako opiekunka, koniecznie odwiedź naszą stronę.

Sprawdź również: