Praca opiekunki w zdecydowanej większości przypadków wymaga dobrej znajomości języka niemieckiego. Trudno sobie wyobrazić skuteczną komunikacją ze starszą, często schorowaną osobą bez znajomości jej ojczystej mowy. Co jednak zrobić, kiedy pojawia się bariera językowa, która sprawia trudności w nauce? Podpowiadamy, jak ją przełamać i skutecznie nauczyć się niemieckiego.
Czym jest bariera językowa?
Bariera językowa to nic innego jak strach przed mówieniem w obcym języku. Obawiamy się tego, że osoba, z którą rozmawiamy – szczególnie jeśli mówimy w jej języku ojczystym – będzie oceniać nas przez pryzmat popełnianych błędów i nie okaże wyrozumiałości. Z barierą językową borykają się nie tylko osoby, które dopiero zaczynają uczyć się danego języka, ale także te, które już całkiem dobrze go rozumieją.
Spójrz na to z drugiej strony
Wyobraź sobie obcokrajowca, który stara się mówić po polsku, jednak sprawia mu to trudność. Do takich osób zwykle czujemy nie tylko podziw za to, że podejmują się trudnej sztuki nauki polskiego, ale również sympatię za to, że zadają sobie ten trud i chcą nam ułatwić komunikację. Teraz uświadom sobie, że działa to w dwie strony.
Korzystaj z okazji, by mówić po niemiecku
Najłatwiej przełamać barierę językową, szukając sposobności do mówienia w języku niemieckim. Najłatwiej jest to osiągnąć, kiedy przebywa się wśród rodowitych Niemców. W naszych ofertach pracy dostępna jest praca w Niemczech od zaraz, nie tylko w zawodzie opiekunki, ale również w innych zawodach, w których nie jest wymagana znajomość niemieckiego lub wystarczający jest podstawowy poziom języka. Codzienny kontakt z osobami, które posługują się językiem niemieckim, na pewno podziała na Ciebie mobilizująco i sprawi, że śmielej podejmiesz próbę rozmowy. Z czasem nabierzesz pewności oraz umiejętności, dzięki czemu rozmawianie po niemiecku będzie dla Ciebie coraz łatwiejsze.
Najważniejsza jest chęć
Nikt nie będzie Cię oceniał przez pryzmat tego, że starając się mówić po niemiecku, popełnisz pewne błędy, nie zrozumiesz czegoś lub nie będziesz wiedzieć, jak coś powiedzieć. Sama chęć wzbudzi pozytywne wrażenie. Na pewno pomożesz sobie, powtarzając słówka, zwroty, a także słuchając, jak mówią inni.