Osłabienie funkcjonowania poznawczego u osób starszych

pexels-marcus-aurelius-67879601[1]

Pod tym dość zawiłym terminem kryje się po prostu spadek sprawność intelektualnej seniorów. Opiekunki osób starszych w Niemczech powinny umieć radzić sobie z seniorami, u których zachodzi ten proces, dlatego przytaczamy kilka wskazówek, którego mogą to ułatwić.

Czy możliwości intelektualne obniżają się wraz z wiekiem?

Gerontolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem osób w podeszłym wieku, wciąż nie wypracowali wspólnego stanowiska a propos tezy, który mówi o tym, że po sześćdziesiątym roku życia spada inteligencja. Niemniej u osób starszych można zauważać pewne oznaki utraty sprawności intelektualnej, które przejawiają się w różny sposób i mogą niekiedy utrudniać seniorom komunikację lub zmniejszać efektywność uczenia się nowych rzeczy.

W jaki sposób może dochodzić do osłabienia funkcjonowania poznawczego u seniorów?

Osłabienie funkcjonowania poznawczego u osób starszych możemy rozpoznać poprzez kilka charakterystycznych dla tego procesu zmian.

  • Utrata ostrości zmysłów – już w wieku 40-50 lat może dochodzić do osłabienia ostrości takich zmysłów, jak wzrok, słuch i smak, czego oznaką może być wolniejsza reakcja na bodźce odbierane przez te zmysły, a także wydłużony czas wykonywania prostych i złożonych czynności. Opiekunka powinna zwrócić uwagę na tempo wykonywania różnych czynności przez podopiecznego.
  • Utrata pamięci – pamięć pogarsza się już w wieku 25-30 lat. Najszybciej dochodzi do utraty zdolności pamięci mechanicznej, czyli dotyczącej bieżących czynności. Najdłużej zaś utrzymują się zdolności do pamięci długotrwałej, dlatego osoby starsze często pamiętają więcej zdarzeń ze swojej młodości niż z nieodległych czasów.
  • Utrata inteligencji – po sześćdziesiątym roku życia może spadać tzw., inteligencja płynna, czyli wrodzona, związania z przyswajaniem nowych sprawności i przetwarzaniem informacji. Z wiekiem na spada natomiast inteligencja krystaliczna, czyli społeczna, nabywana wraz z doświadczeniem życiowym.

Sposoby na ćwiczenie zdolności poznawczych u seniorów

Badania wykazują, że osoby starsze, które w młodości zdobyły wykształcenie, intensywnie się ucząc, lub regularnie ćwiczą swój umysł, mogą wykazywać bardzo zbliżone zdolności poznawcze do młodych ludzi. Dlatego opiekunka powinna namawiać swojego podopiecznego do regularnych ćwiczeń pamięci, rozwiązywać z nim krzyżówki, sudoku lub inne łamigłówki, a także proponować mu różne kreatywne zabawy, które łatwo znaleźć w internecie. Stąd też praca w Niemczech bez języka może być trudnym wyzwaniem, choć w wybranych przypadkach, jak najbardziej możliwa do wykonywania.

Sprawdź również: