Stres nie jest wyłącznie domeną ludzi młodych, którzy muszą na co dzień borykać się z przeszkodami, jakie niesie rynek m.in. pracy. Stres stanowi poważne zagrożenie również dla seniorów, u których może wyraźnie obniżyć samopoczucie czy nawet wpłynąć negatywnie na ich zdrowie. W tym wpisie poznasz przyczyny, przez które u osób starszych może dochodzić do pojawiania się stresu, a także dowiesz się, jak rozpoznać stres u swojego podopiecznego.
Co powoduje stres u seniorów?
Ludzie starsi niestety są narażeni na wiele czynników, które mogą powodować u nich przewlekły stres. Opiekunka osób starszych w Niemczech musi wykazać się dużą empatią, aby móc zorientować się, że jej podopieczny boryka się ze stresem, a następnie pomóc mu uporać się z nim. Jakie czynniki mogą powodować u seniorów przewlekły stres?
- Choroby – z wiekiem borykają się oni z coraz większą liczbą różnych chorób, które odbijają się na ich kondycji i samodzielności. Mowa tu między innymi o chorobach układu krążenia, schorzenia układu ruchu, cukrzycy, osteoporozy i innych typowych dla podeszłego wieku chorobach.
- Marginalizacja w życiu społecznym – we wszechobecnym kulcie młodości ludzie starsi mogą niestety odczuwać to, że z ich zdaniem liczy się coraz mniejsza liczba osób. Społeczeństwo może zapominać o ich problemach i potrzebach, przez co seniorzy czują się odtrącani i zapominani, tracąc w ten sposób poczucie własnej wartości.
- Samotność – dotyka szczególnie tych seniorów, których małżonkowie już zmarli, a ich dzieci i wnuki oddają się realizacji własnych celów i układaniem swojego życia po swojemu. Samotność i pustka niestety podnoszą poziom przewlekłego stresu.
- Brak samodzielności – bardzo dużym problemem jest brak samodzielności, który wynika oczywiście ze stanu zdrowia. Niesamodzielni seniorzy czują się obciążeniem dla bliskich, co również powoduje u nich niezadowolenie z życia i obniżenie samooceny.
Jak rozpoznać stres u seniora?
Stres nie pozostaje bezobjawowy, dzięki czemu jako opiekunka możesz go rozpoznać i zacząć wprowadzać w życie swojego podopiecznego pewne zmiany lub zlecić konsultację ze specjalistą, który pomoże mu zredukować jego poziom. Jest to o tyle ważne, że przewlekły stres może być przyczyną chorób sercowych, chorób układu pokarmowego czy prowadzić do depresji. Stres u seniora może objawiać się poprzez:
- zaburzenia snu,
- brak apetytu,
- zaburzenia pracy serca,
- drażliwość,
- wahania nastroju,
- niepokój i lęk,
- sięganie po używki,
- zaniedbanie,
- kłopoty z koncentracją,
- zaburzenia pamięci.
W drugiej części tego wpisu podpowiemy, jak samodzielnie można obniżyć poziom stresu u swojego podopiecznego.