Jak pomóc podopiecznemu w ubieraniu się?

pexels-anna-shvets-3846121-1[1]

Opiekunki seniorów w Niemczech biorą odpowiedzialność za osoby, które często nie są w stanie wykonać samodzielnie najprostszych codziennych czynności, takich jak choćby ubieranie się. W najnowszym wpisie podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie dla seniora pomożesz mu się ubrać, a także jakie akcesoria mogą okazać się do tego niezbędne.

 

Jak powinna wyglądać garderoba seniora?

Jako opiekunka musisz zdawać sobie sprawę z tego, jakie ubrania powinny znaleźć się w garderobie Twojego podopiecznego, a które raczej już się nie przydadzą. Opieka osób starszych w Niemczech wymaga zaangażowania, dlatego warto przejrzeć garderobę seniora i zasugerować jemu lub jego rodzinie zakup wygodnych, odpowiednich dla niego ciuchów.

Dobrze jest także uwzględnić przy tym stan zdrowia swojego podopiecznego – niektóre dolegliwości mogą uniemożliwić noszenie różnego rodzaju ubrań. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że u osób starszych często występują żylaki lub opuchlizna stóp, nie bez znaczenia dla wyboru garderoby dla seniorów pozostaje też fakt, czy wymagają oni używania pieluchomajtek.

Co zatem powinno znaleźć się w garderobie osoby starszej?

  • Ubrania powinny być przede wszystkim luźne, aby nie uciskały ciała i nie krępowały ruchów.
  • Ciuchy dla seniora muszą być łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Lepiej unikać np. swetrów wkładanych przez głowę, a postawić na zapinane na duże guziki.
  • W przypadku spódnic lub spodni warto poszukać modeli z wygodną gumką w pasie, unikając np. rozporków.
  • Obuwie powinno być wygodne i płaskie.
  • Materiały powinny być łagodne i niedrażniące skóry.

 

Jak pomóc seniorowi w ubieraniu się?

Jeżeli Twój podopieczny jest w stanie sam się ubrać, pozwól mu to robić. Podniesie to jego poczucie własnej wartości i doda otuchy. Jeżeli nie jest w stanie, możesz pomagać mu w ubieraniu się, zachowując przy tym pełną ostrożność i delikatność. Seniorzy mogą potrzebować pomocy przede wszystkim w zakładaniu skarpet i obuwia (wymaga to schylenia się) oraz rajstop lub kaleson. Kobiety natomiast mogą mieć problem przy zapinaniu biustonoszy. Dużą ostrożność zachowaj podczas zakładania seniorowi podkoszulków wkładanych przez głowę.

 

Akcesoria, które pomogą Ci ubrać seniora

Jak już wspomnieliśmy, nie należy ograniczać samodzielności seniora. Z myślą o osobach starszych powstały przyrządy, które ułatwiają im samodzielne ubieranie się. Należą do nich między innymi:

  • chwytaki do skarpet, rajstop i rękawów;
  • łyżki do butów i przyrządy do zakładania obuwia;
  • przyrządy ułatwiające zapinanie biustonosza.

Jeśli senior jest ma problemy z ubraniem się, ale wciąż jest ma na tyle samozaparcia, że chce to robić samodzielnie, warto namówić jego lub jego rodzinę do zakupu tych przyrządów.

Sprawdź również: