Twój podopieczny senior przewrócił się i potrzebuje pomocy? Dowiedz się, jak mu pomóc oraz co może być przyczyną jego upadku. Pamiętaj – upadku osoby starszej nie można lekceważyć, ponieważ może być oznaką choroby lub spowodować poważniejsze urazy.
Osoba starsza przewróciła się – dlaczego tak się stało?
Problemy z poruszaniem się w podeszłym wieku nie są niczym niezwykłym i często wynikają po prostu z utraty sprawności układu ruchowego, która jest efektem starzenia się organizmu czy np. zwyrodnień kostno-stawowych. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna być szczególnie czujna, jeśli jej podopiecznemu zdarzyło się już przewrócić podczas chodzenia czy wstawania.
Osoby starsze mogą przewracać z powodu niedostosowanych warunków domowych lub innych przyczyn zewnętrznych. Wystarczy wymienić tu np. wysoki progi w mieszkaniu czy śliską podłogę. W takich sytuacjach warto zasugerować bliskim seniora dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej.
Jakie choroby i zaburzenia mogą powodować upadki?
Niekiedy upadki mogą wynikać bezpośrednio ze stanu zdrowia seniora. Choroby i zaburzenia, przez które starsza osoba może się przewrócić, to:
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- zaburzenia równowagi,
- otępienie,
- słaba kondycja mięśni,
- choroby lub zwyrodnienia kostno-stawowe,
- choroba Parkinsona.
Przyczyną niektórych z wymienionych zaburzeń mogą być leki, które przyjmuje Twój podopieczny. W takiej sytuacji warto zwrócić na to uwagę lekarzowi, który może zdecydować o odstawieniu danego leku lub zmniejszeniu dawkowania.
Co zrobić, kiedy senior się przewróci?
Jeśli jest przytomny i czuje się dobrze, pomóż mu wstać i bezpiecznie usiąść w fotelu lub położyć się na kanapie. Bardzo ważne jest zachowanie spokoju i niewzbudzanie paniki, bowiem seniorowi mogłoby to wyłącznie zaszkodzić.
W następnej kolejności zapytaj swojego podopiecznego, co było przyczyną upadku – np. czy zakręciło mu się w głowie, poczuł ból lub odczuł zamroczenie. Jeżeli coś wzbudzi Twój niepokój, warto wtedy wezwać pogotowie. Sytuacje, w których dochodzi do zagrożenia zdrowia podopiecznego, pokazują, że praca w Niemczech bez języka to pomysł dobry jedynie w przypadku krótkotrwałej pracy na zastępstwo przy zdrowszych i sprawniejszych seniorach.
Co jeśli senior nie może wstać?
Jeżeli Twój podopieczny potwierdza, że czuje się dobrze, ale musi chwilę odpocząć, zanim spróbuje się podnieść, daj mu ochłonąć, przykryj go kocem, a pod głowę podłóż poduszkę. Jeżeli natomiast stracił przytomność lub uległ urazowi, natychmiast wezwij pogotowie i udziel pierwszej pomocy.