Jak dbać o urodę i kondycję skóry po 60-tce?

woman-3186741_1280-1

Podeszły wiek nie musi oznaczać, że seniorka nie może wyglądać atrakcyjnie. Po 60-tce skóra ma po prostu inne potrzeby i nieco inaczej trzeba podejść do jej pielęgnacji. Dowiedz się, jak pielęgnować skórę po ukończeniu 60. roku życia, by Twoja podopieczna nadal mogła czuć się atrakcyjna.

Profilaktyka, czyli klucz do dobrej kondycji skóry przez całe życie

Organizm zaczyna się starzeć nie po 60-tce, ale już po ukończeniu… 25 roku życia. Tak! Właśnie dlatego profilaktyka to klucz w utrzymaniu dobrego zdrowia oraz atrakcyjności skóry. Dlatego też nadmiernemu starzeniu się skóry można zapobiegać już od najmłodszych lat. Jednak nigdy nie jest za późno, żeby zacząć dostarczać jej niezbędnych składników, takich jak:

  • witaminy A, C i E,
  • kwas hialuronowy,
  • minerały,
  • kwasy omega.

Najważniejszym składnikiem, który odpowiednio nawilża skórę oraz poprawia jej elastyczność i jędrność, jest kwas hialuronowy. Wraz z elastyną i kolagenem tworzy on swego rodzaju rusztowanie dla tkanki skórnej. To właśnie w miejscach, gdzie występuje jego ubytek dochodzi do pojawiania się zmarszczek. Ważne są też antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, przyspieszające starzenie się skóry.

Jakie kosmetyki kupować seniorkom po 60-tce?

Osoby w podeszłym wieku często rezygnują z dbania o siebie, uznając, że minął już dla nich czas na pielęgnację swojego ciała. Nich bardziej mylnego, po 60. roku życia wciąż można być aktywnym i prowadzić życie towarzyskie. Praca opiekunki w Niemczech obejmuje między innymi wspieranie seniorów i robienie im zakupów – w ramach tych obowiązków warto namówić swoje podopieczne po 60-tce, by zadbały o swoją urodę i wraz za zakupami przywieźć im do domu odpowiednie kosmetyki. O czym warto pamiętać, wybierając kosmetyki dla seniorek?

  • Skóra w podeszłym wieku potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i natłuszczenia. Dlatego kosmetyki powinny zawierać kwas hialuronowy, który ją nawilża, a także kwas foliowy, który regeneruje komórki.
  • Ważna jest też zawartość witamin: witamina A poprawia zdrowie skóry, witamina C działa jako antyoksydant, a witamina E chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

Same kosmetyki oczywiście nie zapewnią zdrowia. Trzeba zadbać też o zdrową, bogatą w witaminy dietę, a także aktywność fizyczną.

Peeling – czyli jak poprawić wchłanianie kosmetyków?

Peeling to bardzo ważny zabieg w profilaktycznym dbaniu o zdrowie i kondycję skóry. Jego mechaniczne działanie złuszcza obumarły naskórek i odblokowuje pory. Dzięki temu znacznie kremy i inne kosmetyki wchłaniają się znacznie bardziej skutecznie, a to oznacza ich efektywniejsze działanie.

Seniorki o delikatniejszej skórze mogą skorzystać z peelingu enzymatycznego, który dużo łagodniejszy niż peeling mechaniczny i nie podrażnia suchej, narażonej na uszkodzenia skóry. Natomiast peeling mechaniczny można wykonać w domu z produktów spożywczych, takich kawa, soda czy cukier połączone z oliwą lub miodem. Oprócz tego, że można samodzielnie stworzyć w ten sposób skuteczne kosmetyki, to jeszcze angażuje się seniora w ciekawą aktywność, które może sprawić mu dużo radości.

Pielęgnacja skóry w podeszłym wieku

Zarówno jak wyzwania związane z postępującym starzeniem się skóry są skomplikowane, tak samo wymaga ona starannej opieki. Kluczem do codziennej pielęgnacji skóry po sześćdziesiątce jest głębokie nawodnienie i odżywienie. Pomaga to utrzymać odpowiednią wilgotność skóry i chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego warto korzystać z produktów z dodatkiem olejków, takich jak migdałowy, arganowy czy kokosowy. Aby utrzymać jędrność i kontury twarzy, warto stosować kremy ujędrniające i liftingujące.

Mogą one zawierać składniki takie jak ekstrakt z żeńszenia, retinol czy koenzym Q10. Raz na jakiś czas warto zastosować maseczkę o działaniu ujędrniającym. Niezbędne jest również dostarczanie skórze niezbędnych witamin, zwłaszcza A, E i C. Można inwestować w preparaty witaminowe oparte na naturalnych ekstraktach roślinnych. Takie serum najlepiej aplikować wieczorem.

Kluczem do zdrowej skóry: dieta i aktywność

Nie można zapominać, że zdrowa skóra to nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale także zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Aby skóra była w dobrej kondycji, warto spożywać dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy i minerały. Pijąc co najmniej dwa litry wody dziennie, nawodnimy skórę od wewnątrz i wspomagamy jej detoksykację. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do ogólnego zdrowia i atrakcyjności skóry.

Sprawdź również: