Zastanawiasz się, czy jako opiekunka osób starszych w Niemczech powinnaś mieć prawo jazdy? Czy bez uprawnień do prowadzenia pojazdu masz szansę na otrzymanie zleceń na opiekę seniorów za naszą zachodnią granicą? Czy bez samochodu będziesz mogła komfortowo dojechać na miejsce pracy? Zapoznaj się z wpisem, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat, czy opiekunka osób starszych powinna mieć prawo jazdy.
Prawo jazdy – czy opiekunka musi je mieć?
Ogólnej odpowiedzi na to pytanie możemy udzielić na wstępie – nie, opiekunka w Niemczech nie musi mieć prawa jazdy, aby mogła wykonywać swoją pracę i z powodzeniem szukać ofert na opiekę niemieckich seniorów. Podobnie jak nie musi znać języka niemieckiego, aby móc liczyć na to, że zostanie zatrudniona do opieki. Jednakże posiadanie prawa jazdy, podobnie jak znajomość języka, może okazać się nie tylko pomocna w pracy, ale również da Ci większą możliwość w wyborze ofert.
Wymagania stawiane wobec opiekunki zawsze ustalane są przez seniora i jego rodzinę. Jeżeli uznają oni, że opieka seniora wymaga od opiekunki tego, aby zawoziła go we wskazane miejsca, wtedy mogą określić taki wymóg w swojej ofercie.
Niemcy – praca bez doświadczenia a szanse na znalezienie ciekawych ofert
Opieka seniora w Niemczech rządzi się tak naprawdę tymi samymi prawami jak każdy inny zawód. Można wykonywać ją bez doświadczenia lub z małym doświadczeniem, a także posiadając dodatkowe umiejętności bądź nie. Jednakże im większe masz doświadczenie i im więcej potrafisz, tym większe masz szanse na znalezienie atrakcyjnych ofert pracy, nie tylko pod kątem komfortu, ale również wynagrodzenia i dodatkowych premii.
Pamiętaj, starając się o pracę opiekunki w Niemczech, nie musisz mieć prawa jazdy. Jednakże jest to umiejętność, która może Ci pozwolić na większa swobodę podczas przebierania ofert opieki w Niemczech, a także znacznie ułatwić Ci wykonywanie swoich obowiązków oraz funkcjonowania na miejscu.
Praca w Niemczech – do czego opiekunce może przydać się samochód?
Opiekunka osób starszych w Niemczech podejmuje się trudnego zadania otoczenia seniora niezbędną opieką, w czasie której zapewnia mu bezpieczeństwo i pomaga mu spełnić wszystkiego jego podstawowe potrzeby. Wystarczy wymienić tu m.in. robienie zakupów. Jeśli najbliższy sklep jest oddalony od domu lub konieczne jest zrobienie większych zakupów, wówczas samochód może okazać się bardzo pomocny.
Podobnie w sytuacji, kiedy senior udaje się do przychodni lekarskiej. Posiadając prawo jazdy, nie będziesz musiała prosić rodziny swojego podopiecznego o pomoc w transporcie chorego w Niemczech bądź wzywać taksówki. Warto wziąć pod uwagę również to, że pomimo zaawansowanego wieku i pewnych ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia, osoby starsze mogą chcieć uczestniczyć w nabożeństwach. Wówczas również możesz pomożesz mu, zawożąc go do świątyni.
Czy bez samochodu dostaniesz się do pracy w Niemczech?
Nie mając prawa jazdy i samochodu, nie musisz obawiać się o transport do pracy do Niemiec. Opiekunki, które podejmują zatrudnienie przez Centrum Językowe Konik, mają zapewniony transport. Jeśli zatem nie masz prawa jazdy, a znalazłaś dla siebie ciekawą ofertę pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, możesz bez obaw podjąć się pracy.
W dodatku otrzymasz wsparcie koordynatora, który pomoże Ci w razie nieoczekiwanych nieporozumień z pracodawcą lub innych problemów.