Wielu opiekunów, a także rodziny osób starszych zmagających się z chorobą zwyrodnieniową, zastanawia się, jak łagodzić objawy reumatyzmu u podopiecznych. W tym artykule przyjrzymy się, jakie metody leczenia tego schorzenia są dostępne i jak opiekować się seniorem zmagającym się z reumatyzmem, by zapewnić mu jak największy komfort życia.
Jak leczy się zwyrodnienie stawów?
Zmiany reumatoidalne leczy się na dwa sposoby: farmakologicznie i z pomocą fizjoterapii. Pierwsza z metod może pomóc w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą być stosowane zarówno w formie doustnej, jak i miejscowej, czyli maści, żeli. Tego typu środki mają na celu zmniejszyć obrzęki stawów. Ważne jest jednak, aby stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać dawek, ponieważ długotrwałe stosowanie niektórych leków może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. W tym miejscu bardzo ważna jest rola opiekuna, który często pomaga w aplikacji medykamentów.
Naucz się rozpoznawać reumatyzm
Twój podopieczny lub jego rodzina nie muszą być świadomi tego, że starsza osoba choruje na reumatyzm. Choroba może również rozwinąć się w czasie Twojej pracy w opiece. Dlatego warto rozpoznać objawy tej choroby i przekonać podopiecznego do diagnostyki u lekarza. Na początku objawami reumatyzmu mogą być podwyższona temperatura ciała, utrata masy lub osłabienie organizmu. Dopiero w późniejszych etapach choroby pojawiają się widoczne objawy, takie jak:
- bóle stawów,
- deformacja stawów,
- deformacja kończyn,
- ograniczona mobilność stawów,
- przykurcze palców dłoni,
- spadek masy mięśniowej.
Fizjoterapia jako sposób leczenia reumatyzmu
Drugi ze sposobów — fizjoterapia — może pomóc w poprawie funkcjonowania stawów, łagodzeniu bólu oraz zwiększeniu ruchomości. Regularne ćwiczenia, masaż, terapia cieplna i zimna, elektrostymulacja czy kinezyterapia to tylko niektóre z możliwości dostępnych w ramach fizjoterapii. Niektóre ćwiczenia chory może i powinien wykonywać w domu. Choroby seniorów często sprawiają, że potrzebują oni stałej opieki. Opiekun może pomagać w wykonywaniu codziennych czynności i motywować do ćwiczeń.
Alternatywne metody łagodzenia bólu
Alternatywą do fizjoterapii i leczenia farmakologicznego reumatyzmu bywa akupunktura, medytacja, joga czy relaksacja. Część osób promuje te metody, jako skuteczne w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych u osób starszych z reumatyzmem. Warto wypróbować różne metody, aby znaleźć te, które najlepiej działają dla danej osoby.
Choroba zwyrodnieniowa — jak wspierać podopiecznego?
Aby osoba starsza z reumatyzmem mogła funkcjonować w swoim otoczeniu, warto zadbać też o dostosowanie przestrzeni mieszkalnej do jej potrzeb. Należy m.in.:
- usunąć wszelkie bariery architektoniczne (schody, progów),
- zapewnić łatwy dostęp do sprzętów codziennego użytku (meble, AGD),
- dostosować łazienkę do potrzeb seniora (dodać uchwyty, siedziska prysznicowe).
Reumatyzm w zaawansowanym stadium może wymagać pomocy w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się, jedzenie czy dbanie o higienę osobistą. Z tego powodu opieka nad seniorem wymaga często cierpliwości i wyrozumiałości. Opiekun powinien wspierać seniora jednak jedynie w niezbędnym zakresie, aby zachęcić podopiecznego do aktywności.
Wsparcie emocjonalne
Ponieważ reumatyzm może prowadzić do frustracji, smutku i poczucia izolacji, ważne jest też, aby zapewnić osoby starszej wsparcie emocjonalne, rozmawiać z nią o uczuciach i zachęcać do podejmowania aktywności, które sprawiają jej radość. To dlatego praca opiekuna wymaga dużej dozy empatii.
Jak opiekować się osobą z reumatyzmem?
Aby opiekować się osobą z zaawansowanym stadium reumatyzmu, nie wystarczy wiedza medyczna. Potrzebna jest przede wszystkim troska, współczucie i zaangażowanie w życie chorego. Zapewnienie mu właściwej opieki, odpowiedniego leczenia oraz wsparcia emocjonalnego to klucz do poprawy ich samopoczucia i jakości życia. Pamiętajmy, że starość nie musi oznaczać cierpienia. Praca opiekuna może sprawić, że choroby seniorów nie pozbawią ich radości życia. Niech ten artykuł będzie drogowskazem dla opiekunów i rodzin osób starszych zmagających się z reumatyzmem i przyczyni się do lepszego zrozumienia potrzeb seniorów.
Dowiedz się jak najwięcej o reumatyzmie
Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są dokładnie sporządzone i informują o tym, co czeka opiekunkę , czyli m.in. o chorobach, z jakimi boryka się starsza osoba. Zanim podejmiesz pracę, masz czas, aby dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie i sprawdzić, na co szczególnie należy zwracać uwagę podczas opieki nad seniorem z reumatyzmem.
Jak opiekować się osobą starszą z reumatyzmem?
Jako opiekunka powinnaś pamiętać przede wszystkim o trzech aspektach opieki nad seniorem, który cierpi na reumatyzm.
Podawanie leków i suplementów
Osoba ze zdiagnozowanym reumatyzmem na pewno ma przepisane przez lekarza odpowiednie leki i zalecone suplementy. Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, by senior przyjmował je w odpowiednich dawkach i o odpowiednich porach dnia, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dbanie o aktywność fizyczną
W miarę możliwości pozwól seniorowi być samodzielnym. Zabieraj go na krótkie spacery, nawet wokół domu. Ruch pomoże utrzymać mobilność stawów. Dostosuj jednak aktywność do możliwości podopiecznego. Nie dopuść do tego, by sprawiała mu ból.
Dbaj o dietę
Na stawy pozytywnie wpływają produkty z kwasami omega-3, np. ryby owoce morza, orzechy czy oliwki. Pozytywnie działa też kolagen, który zawarty jest w żelatynie.