Podopieczny z demencją – jak otoczyć go opieką?

pexels-kindel-media-8172278-1[1]

Według wielu osób największym cierpieniem jest utrata pamięci. Trudno nawet wyobrazić sobie, co czuje osoba, która nie pamięta swojego imienia, nie rozpoznaje bliskich osób, nie wie, po co wyszła z domu, ani jak ma do niego wrócić. Oto kilka wskazówek dla osób opiekujących się seniorami z demencją. Dzięki nim będziesz wiedział, jak pomóc podopiecznemu funkcjonować w świecie, który wydaje się mu obcy i nieprzyjacielski.

Jak demencja wpływa na codzienność seniora?

Demencja to, najogólniej mówiąc, stopniowe, lecz nieodwracalne odcinanie chorego od rzeczywistości. Choroba pojawia się i rozwija stopniowo. Na początku zaburzenia neurologiczne nie wpływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie. Niestety z czasem sytuacja się pogarsza. Kondycja mózgu ulega degradacji, zaburzone zostaje funkcjonowanie ośrodków odpowiedzialnych za samokontrolę, pamięć oraz logiczne myślenie. Nie da się ukryć, że stan seniora zmienia się na gorsze, a z czasem nie jest on w stanie w ogóle samodzielnie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Demencji nie da się wyleczyć ani cofnąć. Można jednak zrobić całkiem sporo, aby osoba chora jak najdłużej pozostawała świadoma, sprawna na ciele i umyśle. Dużą rolę w spowolnieniu postępów choroby odgrywa aktywizacja seniora.

Opieka dla osoby z demencją

Nie da się ukryć, że na bardziej zaawansowanym etapie choroby osoba z demencją zazwyczaj będzie potrzebowała pomocy. Znalezienie empatycznego i zaangażowanego opiekuna nie zawsze jest możliwe wśród bliskich seniora, stąd pojawiające się oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Jakie są oczekiwania względem osób zatrudnianych na takim stanowisku? Przede wszystkim:

  • pomoc w porannej i wieczornej toalecie,
  • prowadzenie rozmów o rodzinie, wspominanie przeszłości,
  • oglądanie zdjęć z rodzinnych albumów,
  • czytanie książek, czasopism, rozwiązywanie krzyżówek,
  • chodzenie na spacery,
  • załatwianie sprawunków, sprzątanie,
  • zachęcanie do spotkań towarzyskich, rozwijania zainteresowań w klubach seniora,
  • pilnowanie diety, gotowanie, podawanie leków,
  • przypominanie choremu, kim jest, gdzie mieszka itd.

Trzeba wiedzieć, że demencja starcza jest chorobą nieuleczalną. Ani sam podopieczny, ani jego bliscy nie mogą oczekiwać, że opiekun w cudowny sposób uzdrowi chorego. Może jednak zrobić dużo, aby złagodzić objawy choroby, pomóc seniorowi w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami, a także dbać o jego ruch i zdrową dietę. Już sama obecność życzliwej osoby przyniesie pozytywne rezultaty.

Sprawdź również: