Praca bez legalnej umowy, szczególnie za granicą, wydaje się być łakomym kąskiem finansowym, bowiem można uniknąć płacenia składek i podatków, przez co zarobek może okazać się nieco większy niż legalnym zatrudnieniu. Niesie jednak ze sobą sporo zagrożeń, które nawet przy lekko niesprzyjającym obrocie spraw mogą przysporzyć sporych problemów. W niniejszym wpisie na blogu tłumaczymy, dlaczego nie warto pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech “na czarno”.
Jakie zagrożenia niesie praca “na czarno”?
Jak wspomnieliśmy na wstępie, pracując na czarno, można liczyć na nieco większe zarobki, jednak gdyby faktycznie miałyby być one bardziej atrakcyjne, byłoby to spowodowane brakiem odprowadzania składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne oraz zaliczek na rzecz podatku dochodowego. Taka korzyść jest niestety bardzo doraźna, bowiem wiąże się wyłącznie z chwilowym podniesieniem swoich zarobków, bez inwestowania w przyszłość.
- Brak składek emerytalnych – w przyszłości, kiedy zdrowie podupadnie i staniesz się niezdolna do pracy, utracisz możliwość pobierania emerytury lub będzie ona bardzo niska.
- Konsekwencje prawne – jeżeli polski lub niemiecki urząd dowie się o podjęciu nielegalnej pracy, mogą spotkać Cię konsekwencje prawne.
- Brak ubezpieczenia zdrowotnego – choroba lub wypadek niestety w takiej sytuacji postawią Cię w bardzo trudnym położeniu, bowiem leczenie będziesz musiała przedsięwziąć na własną rękę i nie będziesz mogła liczyć na chorobowe. Za granicą koszty mogą być bardzo wysokie.
- Problemy z urlopem – urlop jest prawem pracownika, które jest regulowane przez kodeksy pracy, dlatego, będąc zatrudnioną “na czarno”, w pełni uzależniasz się w tej kwestii od swojego pracodawcy, który może nie chcieć Ci udzielić urlopu. Niestety pozostajesz bez żadnych narzędzi, które pozwoliłyby Ci walczyć o swoje prawa.
Co zyskujesz, pracując legalnie?
Podejmując legalną pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, unikasz sytuacji, o których pisaliśmy powyżej. Oznacza to, że od Twojego wynagrodzenia odprowadzane są legalne składki, które w przyszłości zaowocują w postaci emerytury, natomiast w sytuacji losowej pozwolą Ci pobierać świadczenia socjalne i zadbać o swoje zdrowie. Nie będziesz mieć również problemów z uzyskaniem urlopu, ponieważ będzie w pełni regulowany prawnie. Legalna praca to też brak jakiegokolwiek ryzyka prawnych konsekwencji.
Oprócz tego w razie trudnej sytuacji, np. złego traktowania przez podopiecznego lub jego rodzinę albo też w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, możesz liczyć na kontakt ze strony zatrudniającej Cię agencji, która dołoży wszelkich starań, by rozwiązać Twoją sytuację. Będziesz mieć również zapewnione wyżywienie, transport i zakwaterowanie.
Nawet jeśli potrzebujesz szybko podreperować swój budżet, nie ryzykuj pracy na czarno. Legalna praca w Niemczech od zaraz jest możliwa nie tylko przy opiece osób starszych, ale również w innych zawodach. Wystarczy, że sprawdzisz nasze oferty i wyślesz aplikację.
Brak gwarancji płatności i warunków pracy
Pracując nielegalnie, opiekunka nie ma żadnych gwarancji co do wysokości wynagrodzenia, regularności jego wypłat ani warunków pracy. Brak umowy oznacza, że w przypadku sporu z pracodawcą, pracownik stoi na bardzo słabej pozycji prawnej, a jego szanse na dochodzenie swoich praw są minimalne. Taka sytuacja stwarza również pole do nadużyć ze strony pracodawców, którzy mogą wykorzystywać swoją przewagę, zmuszając do pracy w nieodpowiednich warunkach lub opóźniając wypłaty.
Utrata praw do emerytury i innych świadczeń
Praca na czarno oznacza również, że opiekunka nie dokonuje składek na ubezpieczenie społeczne, co w przyszłości przekłada się na utratę praw do emerytury czy innych świadczeń socjalnych. To krótkowzroczna oszczędność, która może mieć dalekosiężne negatywne konsekwencje dla przyszłego bezpieczeństwa finansowego pracownika.