Stres w pracy opiekunki – jak sobie z nim radzić?

upset-2681502_1280

Naszą serię wpisów o stresie kończymy artykułem na temat stresu opiekunki. Podpowiadamy, jak go zredukować, aby móc w pełni efektywnie oddać się swojej pracy i zapewnić podopiecznemu odpowiednią opiekę.

 

Zespół stresu opiekuna – czym jest i skąd się bierze?

Opieka nad osobą starszą to bardzo wyczerpujące i równie mocno angażujące zajęcie. Im silniejsze jest zaangażowanie opiekuna w opiekę na seniorem, tym więkse istnieje ryzyko zatracenia się w pracy i rezygnacji z własnego życia osobistego. Taki stan niestety szybko może doprowadzić do wyczerpania fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Stąd też wyjazdy opiekunek do pracy ograniczane są czasowo i zwykle trwają do kilku tygodni, aby opiekunki mogły oderwać się od obowiązków i skupić swoją uwagę na życiu prywatnym.

Przed podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Na pewno odpowiednim przygotowaniem będą opieka na seniorami w kraju oraz praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo, która trwa zwykle nie dłużej niż dwa tygodnie.

 

Źródła stresu opiekunek

Mimowolne angażowanie się emocjonalne w pracę oraz ogromy wysiłek, jaki opiekunki muszą wkładać w swoje obowiązki to tylko niektóre z przyczyn stresu, jaki generuje ta praca. Oprócz nich źródłem stresu mogą być również:

  • rozłąka z rodziną i domem;
  • konieczność odnalezienie się w innym kraju;
  • posługiwanie się na co dzień obcym językiem;
  • stan zdrowia podopiecznego;
  • charakter seniora, który może być uciążliwy;
  • duża odpowiedzialność za zdrowie i życie podopiecznego.

Ogromną rolę w tym, jak mocno opiekunka odczuwa stres, odgrywa jej osobowość. Empatia i zaangażowanie są w tej pracy pożądane, jednak niestety im silniejsze są te cechy u opiekunki, tym niestety jest ona bardziej narażona na negatywne skutki stresu.

 

Jak opiekunka powinna radzić sobie ze stresem?

Skuteczna redukcja stresu często jest znacznie trudniejsza niż radzenie sobie z fizycznymi dolegliwościami. Na szczęście uporanie się z nim nie jest niemożliwe, należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

  • Zlokalizuj źródło stresu – jeżeli zrozumiesz, co wywołuje u Ciebie stres, znacznie łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednie działania, które pomogą go zredukować.
  • Rozmawiaj i wymieniaj się doświadczeniami – może się zdarzyć, że Twój podopieczny będzie apatyczny, drażliwy czy wręcz agresywny. Aby rozwiązać ten problem, postaraj się asertywnie porozmawiać z nim, jego rodziną lub koordynatorem z ramienia agencji.
  • Dbaj o swoje samopoczucie – na pewno pomoże Ci w tym dokładne ustalenie obowiązków oraz czasu pracy. W wolnym czasie zajmij się sobą, tj. wyjdź do kawiarni, kina, na zakupy lub w jakikolwiek inny sposób poświęć czas samej sobie.
  • Bądź aktywna fizycznie – ruch to naturalny wróg stresu, bowiem neutralizuje hormony, odpowiedzialne za jego występowanie.

Trzymając się tych zasad, na pewno ograniczysz stres, jaki wywołuje u Ciebie praca opiekunki.

Sprawdź również:

Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku. Jest dokuczliwa i oprócz dyskomfortu powoduje także pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście znamy domowe

Czytaj więcej »