Wraz z wiekiem człowiek narażony jest na coraz więcej zróżnicowanych chorób, które mogą znacząco obniżyć komfort życia, pogorszyć stan zdrowia, spowodować utratę samodzielności czy nawet być przyczyną śmierci. Szansą na przedłużenie sobie życia jest wykonywanie regularnych badań, które pomogą zdiagnozować choroby w ich wczesnym stadium i podjąć stosowne leczenie. Dowiedz się, jakie badania powinny regularnie wykonywać osoby po sześćdziesiątce.
Mammografia
Badanie to dotyczy kobiet. Mammografia jest badaniem, które pozwala zdiagnozować raka piersi już w jego wczesnym stadium. Wczesne wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szansę na wyleczenie raka piersi oraz podjęcie właściwych metod leczenia. Dzięki mammografii można wykryć nowotwór nawet 5 lat wcześniej niż przy samodzielnym badaniu.
Cytologia i badania miednicy
Kobiety pod 60. roku życia powinny regularnie przeprowadzać cytologię, która pozwoli wcześnie zdiagnozować raka szyjki macicy, choroby pochwy i innych narządów płciowych. Warto robić też badania na obecność wirusa HPV. Badania miednicy ułatwiają też podjęcie właściwych metod leczenia nietrzymania moczu. Cytologia powinna być przeprowadzana co najmniej raz na 3 lata, choć zaleca się nawet raz do roku.
Badanie jąder i prostaty
Mężczyźni narażeni są na raka jąder i raka prostaty. Z wiekiem zwiększa się szczególnie ryzyko tego drugiego nowotworu. Badanie na obecność PSA, czyli białka powstające przy zmianach i przeroście gruczołu krokowego, należy wykonywać co najmniej raz na 3 lata, a warto zacząć już po 50. roku życia.
Badania krwi i moczu
Każda osoba, a szczególnie osoby, które ukończyły 60 lat, powinny co najmniej raz w roku oddawać do badania krew i mocz. Badania te pozwalają wstępnie zdiagnozować między innymi cholesterol, cukrzycę czy wiele innych chorób, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.
EKG
Czyli badanie serca, które po 60. roku życia warto wykonywać co 12 miesięcy. Pozwala zdiagnozować ryzyko wystąpienia zawała serca czy udaru. Oprócz badania EKG należy pamiętać o też o regularnym kontrolowaniu ciśnienia tętniczego.
Badania w kierunku raka jelita grubego
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. W tym celu należy udać się na badanie w celu wykrycie krwi utajonej w kale oraz na kolonoskopię, czyli doodbytnicze badanie, pozwalające wykryć zmiany w jelicie grubym.
Badanie na osteoporozę
Osoby po sześćdziesiątce, a w szczególności kobiety, narażone są na osteoporozę, czyli chorobę osłabiającą strukturę kości. W celu jej zdiagnozowania należy regularnie wykonywać badanie gęstości krwi.
Pozostałe badania
Po sześćdziesiątce warto między innymi regularnie badać zdrowie zębów, sprawdzać wzrok i słuch. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna zachęcać swojego podopiecznego oraz jego rodzinę do kontrolowania stanu zdrowia seniora.